IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt )

> İSRAİL KATLİAMI, 01 MAYIS 2011 LİMİTLERİ AŞTIK
zafo10
Mesaj May 2 2011, 08:25 PM
Mesaj #1


ORKİNOS
Group Icon

Grup: Yönetici
Mesajlar: 3,434
Kayıt: 7-September 08
Yer: Balıkesir
Üye No: 2,948
Doğum Tarihi: 1967
Kan Grubu: A RH (+)Değerli Ada dostları bu sefer av hedefimizde bir değişiklik yapalım dedik.

Hem olta keyfinin tadına varmak hemde balık neslinin ( sazan ) üremesine biraz faydalı olmak adına İsrail sazanı (Tilapya azmanı- Tilapia sp. veya Havuz balıkları- Carassius sp. Latince adı her ne ise ) tutmaya karar verdik.

01 Mayıs Pazar günü arkadaşlar ile buluşarak yola koyulduk.

Gideceğimiz yer dere idi hava bir gün öncesine nazaran bulutlu ve ara sıra hafif şekilde ıslatıp geçen bahar yağmurları arasında avımıza başladık.

Avımız bizi ıslatan yağmuru saymasak çok keyifli geçiyordu derede güzel verimli bir yer bulmuştuk atılan oltaları İsrailler geri çevirmiyorlardı.

Av esnasında telefon kamerası ile çektiğim bazı görüntüler.


Original Video - More videos at TinyPic

Bu sefer limitleri sanırım biraz aştık biggrin.gif Neyse ki bu balıkta limit sınırlaması yok.

İsrail sazanı dayanıklılık yönünden bildiğim en sağlam balık su dışında bile saatlerde ölmeden kalabiliyor kirli sularda yaşıyor ve her türlü yemle besleniyor. Tatlısuyun en sevilmeyen kılçıklı balıklarından olduğu için çoğu kişi bu yüzden sevmez.
Ancak temizleme aşamasında güzel hazırlanır ve iyi pişirilirse sonuç bence güzel oluyor diğer sazanlardan farkı kalmıyor.

Avımızdan birkaç kareBir hususu belirtmeden geçmek istemiyorum:
Bu kadar tutulan İsrail içinde bir kere olsun yanlışlıkla normal sazan oltamıza denk gelmedi yani sonuç olarak bu balığın sularımızı ne kadar istila etmiş olduğunu siz tahmin edin.

Yanlışlıkla oltamıza gelip iade edilen küçükler


Original Video - More videos at TinyPic

Herkese gönlüne göre keyifli avlar dilerim rastgele.
--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topic
Cevaplar
MersinCorp
Mesaj May 2 2011, 09:18 PM
Mesaj #2


BANNED
*****

Grup: Banned
Mesajlar: 1,940
Kayıt: 15-October 10
Üye No: 9,248
Adı - Soyadı: Celalettin KARAMAN
Doğum Tarihi: 1975
Kan Grubu: 0 RH (+)Gönlünüze göre olsun Zafer abi.
Bu İsrail sazanı nedir bilmem ama zararlı bir tür müdür? İç sularımıza nerden gelmiş?
Boş dönmektense balık tutma zevkini yaşamışsınız. Normal sazanlarında oltanıza takılması dileklerimle.
Rastgele


--------------------


Celalettin KARAMAN

Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni
İzmir
mersincorp@gmail.com
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
zafo10
Mesaj May 3 2011, 05:14 AM
Mesaj #3


ORKİNOS
Group Icon

Grup: Yönetici
Mesajlar: 3,434
Kayıt: 7-September 08
Yer: Balıkesir
Üye No: 2,948
Doğum Tarihi: 1967
Kan Grubu: A RH (+)ALINTI(MersinCorp @ May 2 2011, 01:25 PM) *

Gönlünüze göre olsun Zafer abi.
Bu İsrail sazanı nedir bilmem ama zararlı bir tür müdür? İç sularımıza nerden gelmiş?
Boş dönmektense balık tutma zevkini yaşamışsınız. Normal sazanlarında oltanıza takılması dileklerimle.
Rastgele


Teşekkür ederim Celalettin.

İsrail sazanı evet zararlı bir tür hemde çok zararlı.

Tebliğden ilgili bölümün alıntısı.


Bu konuda internetten okumuş olduğum alıntı bir araştırma bilgisini paylaşmak istedim.

o İsrail Çipurası (Oreochromis niloticus =Tilapia nilotica Oreochromis aureus Oreochromis rendalli) dediğimiz balık nedir?

Bu isim son on yıllık dönem içerisinde amatör balıkçılar ve halk arasında; Orta ve Kuzey Afrika özelinde Nil havzası orijinli birkaç tropik balık türü için ortak olarak kullanılmaktadır. İlk olarak 70' li yılların sonu ve 80'li yıllar içerisinde ülkemiz coğrafyasında kültüre alınabilir alternatif türlerin denenmesi kapsamında başta İsrail olmak üzere yurt dışından getirilen anaçların çoğaltılması ile ülkemize girmiştir. Başta Çukurova bölgesi olmak üzere ılıman ve yarı ılıman iklim özellikleri sergileyen bölgelerimizde yetiştiricilik çalışmaları yürütülen bu ithal tür 90'lı yılların başında Seyhan Nehrinde de doğal tür kompozisyonları içerisinde lokal gruplar oluşturarak zamanla belirgin bir popülasyon değerine ulaşmıştır.Daha öncesinde ülkemiz coğrafyasında yakın hiçbir akrabasının doğal rezervlerde yer almadığı bu tür piyasa arzı öncesinde halka tanıtılırken tüketici alışkanlıkları ve geleneksel pazar olgusu düşünülerek bilinen ve yadsınmayacak bir isimle tanıtılmıştır. Şeklen en yakın ve halkımızca bilinen bir tür olan çipuraya benzemesi ancak menşeinin de vurgulanabilmesi için "İsrail çipurası" olarak tanıtılmaya başlanmıştır. Bu uydurma isim artık bugün bile söz konusu birkaç tür için ortak olarak kullanılmaktadır.

o Neden bir kaç tür için aynı isim kullanılmakta?

Bu soruya verilebilecek en mantıklı yanıt kısaca; söz konusu Oreochromis ve Tilapia cinsi balıkların ithal edilmiş türleri arasında morfolojik (şekilsel) açıdan çok az farklılığın bulunmasıdır. Diğer bir deyişle konuya uzman olmayan insanların rahatlıkla birbiriyle karıştırabileceği kadar benzemelerinden dolayı her birine bir isim vermek yerine hepsi için bir isim verilmesindendir.

o Peki bir balık için isim uydurmak doğru mudur?

Eğer söz konusu balık türü bulunduğu ortamda doğal olarak yaşamıyor getirildiği tarihten öncesinde söz konusu coğrafyada bulunmuyor ise tabi ki isimsiz kalacak değildir. Ancak bu balıkların anavatanlarında kullanılan isimleri yabancı bir isim ise telaffuzu ve harf dizimi Türkçeye uygun değilse bu türü tanımlayıcı yeni bir isim konulabilir.
Örneğin hepimizin bildiği fakat ülkemiz coğrafyasının doğal bir türü olmayan Gökkuşağı alabalığı" İngilizce' de "Rainbow Trout" olarak anılır. Adında yer alan ekin Türkçe karşılığı olduğu için ismin Türkçeleştirilmesinde teknik bir imkansızlık yoktur. Oysa Yine Gökkuşağı gibi ithal olarak ülkemize Coho Salmon getirilse ve yetiştiriciliği yapılarak pazara sunulsa ne adla satılacak? Hadi salmona karşılık som yada somon sözünü kullandık diyelim orijinal ismin ön ekinde ki cohoyu ne yapacağız? Muhtemelen birileri Kızılderili dili orijinli olan bu eke bir karşılık bulamayacağı için balığın kendisinin kırmızı ağırlıklı oluşuna dayanarak kızıl somon veya gelincik somu gibi makul ve mantıklı bir isim kullanarak yerel dile sokacak.
Bu hikayede vurgulanmaya çalışılan olgu bizim hikayemizde de aynı yapıda şekillenerek İsrail çipurasını balıkçı lugatına sokmuştur. Ancak ben yinede doğrusunu/orjinalini kullanırım diyenler; Oreochromis niloticus =Tilapia nilotica türleri için Nil tilapyası Tilapia rendalli için Kızılgöğüslü tilapya Oreochromis aureus içinse Mavi tilapyayı gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Hatta hepsini tanımlayacak nitelikte kısaca Tilapya denilebilir
İşin bundan sonrası malum; gün gelecek FAO Türkiye çalıştayı doğal rezervlerde yer alan tür listelerini güncellediğinde bir de bakacağız ki israil çipurası yada tilapya; artık hangisi bu ünvan karşılaşmasını kazanmışsa TR - local names klasmanında yerini alacak.

o Tamam buraya kadar herşey güzel güzel. Peki nedir bu İsrail Sazanı ?

Yukarıda belirtilen dönemde yurda getirilen ve kültür denemelerine girişilen bu türler belirli geliştirme ve adaptasyon çalışmaları bünyesinde kontrollü ortamlarda birbirleriyle de çaprazlanarak (çiftleştirilerek) hibrit (melez) döller elde edildi. Bunda amaç kimi zaman bir türün soğuğa dayanıklılığı ile diğer türün hızlı ve yüksek büyüme performansı birleştirmek gibi yetiştiricilik için başarılı ve yüksek verimli döller elde etmekti. Yine bu çalışmalar esnasında görüldü ki; tilapya türleri çok da fazla zorlamaya gerek kalmadan zaten kendi aralarında da çiftleşerek yeni melezler oluşturabiliyor (tıpkı atla eşeğin icabında birbirleri ile çiftleşerek katırları oluşturmaları gibi). İki farklı ebeveyn türün yükselen karakterlerini yansıtan bu döller hem ana-baba özelliklerini taşıyor hem de onlardan farklı ve çoğu abartılı diğer karakterleri barındırıyorlardı.
Bir sebepten doğal kaynaklarımıza üretim çiftlikleri deşarj suyu ile karışarak hayatta kalmayı başaran bu saf türler hem kendi türleri ile hem de zaten sorunsuz olarak çiftleşebildikleri diğer kardeş tilapya türleri ile de yeni döller oluşturdular. Bu melezlerin çoğu kendi aralarında döl veremeyen (infertil) bireyler olmakla birlikte acı suya (tuzluluğa) daha toleranslı bireyler olarak nehir mansaplarına kadar indiler. Zaten yem ve beslenme konusunda oldukça verimli olan bu tip alanlarda rahatça bol çeşnili bir menüden beslenerek ana-babalarından çok daha iri ve biraz daha farklı formları ile bir melez popülasyonu oluşturmayı başardılar. Bu çiftleşme ve melezleme döngüsü süreklilik arz ettiği süre boyunca da üçüncü bir tür gibi ayrı ve karışık gruplar halinde rezervlerde av vermektedirler.İşte bu İsrail çipurası olarak tanınmış türe benzemekle birlikte ondan daha iri ve bir düzeyde ayırt edilmesini sağlayacak kadar da farklılaşabilmiş hibritlere balıkçılar İsrail sazanı demektedir. Farklı bir mecrada şekillenen Aynalı sazan ile İsrail sazanı aynı mıdır? Sorusunun da cevabı ortaya konulmuş sayılabilir.

o Yani İsrail sazanı ile Aynalı sazan aynı balık mıdır?

Hayır aynı balıklar değildir. Hatta İsrail Sazanı sistematik açıdan Sazan bile değildir. Küçük bir ek bilgide vermek gerekirse tüm tilapya türleri (=İsrail çipuraları) akvaryum meraklısı dostların yakından tanıdığı ve piyasada Çiklit adıyla tanınan bilimsel ismi ile Cichlidae familyası üyelerinin büyük ağabeyleridir. Bu balıklara en yakın görebileceğiniz türler bu rengarenk ve çeşidi (varyantı) bol akvaryum balıklarıdır.
Madem öyle: İsrail çipuraları (=Tilapyalar) ve melezleri İsrail sazanları Türkiye'de nerede bulunurlar?
Konunun başında da değinildiği gibi aslen Afrika orijinli tropik kuşak balıkları olan tilapyalar ülkemiz doğal coğrafyasında anavatanlarının klimatolojik ve hidrografik özelliklerine en yakın karakterdeki Akdeniz Orta ve Güney Ege ile Güneydoğu Anadolu'nun batı bölgesinde yer alan nehir ve göl sistemlerinde bulunabilirler. Bilindiği kadarı ile DSİ balıklandırma programında bu türler yer almamaktadır. Dolayısı ile bir yerde bulunulurlukları tamamen bu balıkların kendi gayretleri ve yakın bölgede yürütülen ancak deşarj suyundan izolasyonu tam olarak yapılamamış ticari ve bilimsel araştırma işletmelerinden kaynaklanmaktadır.Zaten her zaman doğa bir yolunu bulur ve bu balıklar gün gelir kendisinden beklenmeyen bir adaptasyon yayılım ve yaşayabilme performansı ile daha soğuk iklim alanlarına ve iç bölgelere de yayılabilir (Kimbilir belki de çoktan yayılmıştır).İşte 40 yıllık sazan.Üstte bir adi sazan varyantı olan Aynalı sazan altta ise zaten iyi bildiğimiz ve halk arasında pullu sazan olarak da tanınan Bayağı sazan.
Her iki türün latincesi; Cyprinus carpio carpio dur.İsrail çipurası (Nil Tilapyası)
Oreochromis niloticus =Tilapia nilotica
(bu iki isim bir türe ait sinonimdir farklı kaynaklarda ayrı ayrı anılabilirler)İsrail çipurası (Mavi Tilapya)
Oreochromis aureusİsrail çipurası (Kırmızı göğüslü Tilapya)
Oreochromis rendalli
İsrail sazanı (Tilapya Azmanı) adı altında yer alan Tilapya melezleri her zaman birebir aynı özellikleri yansıtmadığı ve elimde bunlara ait görsel medya bulunmadığı için Yukarıda resmi görülen üç tilapyanın benzeri bir melez görünüm olarak hayal edilebilir.

Alıntıdır.
O. Bahadır ÇAPARÇukurova Üniversitesi

Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler BölümüDeniz Biyolojisi Anabilim Dalı

ALINTI(YAŞAR AV @ May 2 2011, 01:54 PM) *

Zafer abı buyuksun biggrin.gif


Teşekkür ederim Metin.

ALINTI(fevzi @ May 2 2011, 02:17 PM) *

zafer i.sazanının canına okumuşsunuz. Elleriniz dert görmesin.
Çoğu insan tarafından kılçığı bol olduğu için pek rağbet görmesede tadı normal sazandan farksızdır.
Sizlere afiyet olsun.


Teşekkür ederim Fevzi abi.
Ben yiyorum dediğiniz gibi tadı sazanla aynı.

ALINTI(faya @ May 2 2011, 02:26 PM) *

ellerinize sağlık ne kadar çok israilli o kadar türk sazanı işallah değerli güzel balıklar alırsınız süper bir gün yaşamışsınız ekip çalışmasıda 10 numara olmuş rast gele


Teşekkür ederim Armağan.
Sazanlara biraz katkı sağlayalım istedik.


--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bu konudaki mesajlar
zafo10   İSRAİL KATLİAMI   May 2 2011, 08:25 PM
tasim yıldız   Zafer abi iyi bir yok etme operasyonu olmuş, ancak...   May 2 2011, 09:12 PM
MersinCorp   Gönlünüze göre olsun Zafer abi. Bu İsrail sazanı n...   May 2 2011, 09:18 PM
zafo10   Gönlünüze göre olsun Zafer abi. Bu İsrail sa...   May 3 2011, 05:14 AM
YAŞAR AV   Zafer abı buyuksun :D   May 2 2011, 09:47 PM
fevzi   zafer i.sazanının canına okumuşsunuz. Elleriniz de...   May 2 2011, 10:10 PM
faya   ellerinize sağlık ne kadar çok israilli o kadar tü...   May 2 2011, 10:19 PM
papalina   Zafer abi harikasınız bu ne ya.Çekmeye yetiştiremi...   May 2 2011, 10:55 PM
zafo10   Zafer abi harikasınız bu ne ya.Çekmeye yetiştirem...   May 3 2011, 05:29 AM
Ali Yiğit Özkan   Zafer Abi tebrik ederim bir çok istilacıyı temizle...   May 3 2011, 01:10 AM
turna   Zafer İsrailleri kurutamazsın boşuna uğraşma, çok...   May 3 2011, 02:31 AM
TURNACI   tebrikler Zafer abi güzel bir temizlik olmuş eller...   May 3 2011, 02:47 AM
tatlisoy   Zafer abi tebrik ederim. Balıkları asker gibi dizm...   May 3 2011, 03:59 AM
zafo10   Zafer abi iyi bir yok etme operasyonu olmuş, anca...   May 3 2011, 04:42 AM
zafo10   Zafer Abi tebrik ederim bir çok istilacıyı temizl...   May 3 2011, 05:42 AM
Rauf   [size=3]Zafer cok ta iyi yapmamışsınnn!!...   May 3 2011, 12:53 PM
kipranos   Zafer,arkadaşlarınla beraber,bol balıklı güzel bir...   May 3 2011, 03:16 PM
M.AvcI   Rastgelsin Zafer abi. Avlaktan o balıkların kökünü...   May 3 2011, 04:50 PM
zafo10   [color=#FF0000][size=3]Zafer cok ta iyi yapmamışs...   May 3 2011, 06:09 PM
MersinCorp   Ne fena yahuu. Abi topluca bi org yapalım o meraya...   May 3 2011, 06:14 PM
FLYCI HOCA   Değerli Ada dostları bu sefer av hedefimizde bir ...   May 3 2011, 07:21 PM
zafo10   Ne fena yahuu. Abi topluca bi org yapalım o meray...   May 4 2011, 07:32 AM
bahti88   Tebrikler Zafer abim. Ben sana birkaç avlak vereyi...   May 4 2011, 08:48 PM
FİLİNTA_35   One Minute zafer abim kıskandıracan birilerini b...   May 5 2011, 02:33 AM
zafo10   Tebrikler Zafer abim. Ben sana birkaç avlak verey...   May 5 2011, 03:32 AM
FİLİNTA_35   Teşekkür ederim Bahtiyar. Heryerde varlar çok ara...   May 5 2011, 03:35 AM
zafo10   yalnız değilsin abim beraber bekliyoruz :D :D ...   May 5 2011, 03:44 AM
FİLİNTA_35   Hadi bakalım, antramanları :body-builder: yapt...   May 5 2011, 03:47 AM
bahti88   Abicim solucan mı kullandın, vanilya içerikli hamu...   May 5 2011, 03:58 AM
zafo10   ABİM USTASIMI VAR BURDADA YAPALIM... GELİNCE TOP ...   May 5 2011, 04:21 AM
bülent abi   Yararlı bir operasyon olmuş. Tebrikler Zafer..   May 5 2011, 04:32 AM
FİLİNTA_35   Yokmudur orada levrek falan sabahları deniz kenar...   May 5 2011, 04:38 AM
zafo10   Yararlı bir operasyon olmuş. Tebrikler Zafer.. ...   May 5 2011, 05:26 AM
Psyko   bu baliklar simdi siyonistdirde :D aviniz icin cok...   May 5 2011, 06:51 AM
FİLİNTA_35   Neyse hallederiz birşeyler yormayız seni fazla :...   May 5 2011, 05:32 PM
zafo10   bu baliklar simdi siyonistdirde :D aviniz icin co...   May 6 2011, 02:50 AM
MELİH GÜLAN   Zafer abicim , doğa adına 10 numara bir iş yapmışs...   May 6 2011, 08:09 AM
zafo10   Zafer abicim , doğa adına 10 numara bir iş yapmış...   May 6 2011, 05:41 PM
ayibogan sefa   zafer eleriniz dert görmesin ,çok yararlı bir av o...   May 6 2011, 06:09 PM
FİLİNTA_35   zafer eleriniz dert görmesin ,çok yararlı bir av ...   May 6 2011, 06:47 PM
zafo10   zafer eleriniz dert görmesin ,çok yararlı bir av ...   May 7 2011, 12:38 AM
FİLİNTA_35   Teşekkür ederim Sefa abi. Daha düne kadar bu balı...   May 7 2011, 12:54 AM
zafo10   fikrime bi akıl geliyooo amaa :rolleyes: :rolle...   May 7 2011, 01:11 AM
FİLİNTA_35   Onu bilemeyecek ne var. Yavrulamadıkları için...   May 7 2011, 04:21 AM


Reply to this topicStart new topic
Okuyan Sayısı: 1 (1 Misafir ve 0 Gizli Üye)
0 Üye:

 - Basit Görünüm Tarih: 2nd July 2015 - 03:31 PM

Levrek Avı Kefal avı Cupra avı Derin su balık avı Trofe Balık Avı Yassı Balık (kalkan-dil balığı) avı Surf Casting Jigging Tekniği At-Cek Tekniği

Sazan avı Turna avı Alabalık avı Yayın balığı avı Levrek ve Sudak avı Tatlı Su Balık avı