IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt )

3 Sayfa V  1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> zoka ile avlanma tekniği
MELİH GÜLAN
Mesaj Aug 17 2006, 11:12 AM
Mesaj #1

BalıkçıAdası.Com
Group Icon

Grup: Root Admin
Yer: TÜRKİYE
Üye No: 2
Adı - Soyadı: MELİH GÜLAN
Doğum Tarihi: 1973
Yaşadığı Şehir: İZMİR
Mesleği: Balık Marketi
Avlanma Tarzı: Olta
Kan Grubu: A RH (+)

Zoka ile avlanmak görünüşte kolay ama tekniğini çok zor olan bir avlanma şeklidir , "ne var bunda" demeyin gercekten çok teknik bir avlanma şeklidir , yemin takılışından misinasına kadar ....

İlk önca zokayı kullanabileceğimiz bir yer seçmelisiniz mesela iskele gibi oraya rahatca oltanızı atabilecek şekilde oturun ayakta yapılan zoka avı genel olarak sonuç vermez ,balık sizi gördükce tedirgin olur ...

Zokanızı el oltanıza bağladıktan sonra yengeç yada mamununuzu

BU ŞEKİLDE TAKIN..ve atın misanınızı gerdirmeyin üsteki resim gibi ama çokta boşluk bırakmayın bir hamle yaparak balığı vurdura bilecek şekilde

Eger balık yemi alıp ağzında tutuyorsa misinanız gerilmeye başlar
BU ŞEKİLDEKİ GİBİ

VE HIZLICA ELİNİZİ KENDİNİZE DOĞRU ÇEKEREK VURDURUN , EGER YEM AĞZINDA İSE BALIĞIN ALMAMANIZ İMKANSIZ...

Zoka avının diyer bir güzelliğini belirtmeden geçmek istemem.

Zoka avında balığı esas cezbeden şey, diğer avlara göre yemin daha doğal görüntüye sayip olmasıdır buba.gif

Zokaya takılmış mamun yada yengeç zokanın parlak kurşun bölümüne ağzı geldiği için ve bu kurşun küçük bir balığa benzediği için balığın yemi görüntüsü "bir yengecin küçük bir balığı avlamış besleniyor hissini verir" bu yüzdende ara ara zokanızın kurşununu bir cam veya bıcak yardımı ile parlatmanız daha iyi olacaktır.

Bu avın yakalama şeklide büyük haz verir çünkü balığın tam ağırlığını tam hareketini hissetmek insana ayrı bir tat ve haz verir wink.gif

HADİ RASGELE

--------------------

Aşağıdaki Resimlerin Her Birinin Bir Anlamı Vardır,Resimlere Tıklayıp İçerigini Görebilirsiniz!!!

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ERDEM YILMAZ
Mesaj Aug 17 2006, 04:43 PM
Mesaj #2

ÇUPRA
**

Grup: ADA DOSTU
Yer: istanbul/Çengelköy
Üye No: 13
Adı - Soyadı: ERDEM YILMAZ
Doğum Tarihi: 1977
Yaşadığı Şehir: İSTANBUL

zokayla avlanmak cok zevkli aslında denizin cok sakin olması lazım hazırları tek igne ben çift igneli kullanıyorum bir seferinde galata koprusunde herkes boş beklerken ben zokayla yarım saatde 15 tane çinekop cekmiştim insanlar bu ne kullanıyor diye bakıp bakıp durmuşlardı muhtemelen ne uyuz adama diye düşünmüşlerdir

--------------------
HERKESE RAST GELE
11/08/1977
ÇENGELKÖY-İSTANBUL
A RH +
+Quote Post
MELİH GÜLAN
Mesaj Aug 17 2006, 05:36 PM
Mesaj #3

BalıkçıAdası.Com
Group Icon

ERDEMİM,Ben balığımı cekeyimde onlar bana UYUZ desinler biggrin.gif biggrin.gif hiç önemli değil biggrin.gif

--------------------

Aşağıdaki Resimlerin Her Birinin Bir Anlamı Vardır,Resimlere Tıklayıp İçerigini Görebilirsiniz!!!

+Quote Post
ERDEM YILMAZ
Mesaj Aug 17 2006, 05:39 PM
Mesaj #4

ÇUPRA
**

ALINTI(MELİH_REİS @ Aug 18 2006, 12:36 AM) *

ERDEMİM,Ben balığımı cekeyimde onlar bana UYUZ desinler biggrin.gif biggrin.gif hiç önemli değil biggrin.gif

abi aynısını ben dedigim için laugh.gif laugh.gif o gün herkes bekliyor tık yok ama bir amca at cek çinekopları topluyor gittim amca hayırdır sen ne atıyorsun dedim baktım zoka zokayla ilk defa o zaman tanıştım bayagı zevkli hatta o gün kadir copdemir balıkcılık ile ilgili program yapıyordu geldi cekti 2-3 defa cıktık ntv de o çinekoplarla

--------------------
HERKESE RAST GELE
11/08/1977
ÇENGELKÖY-İSTANBUL
A RH +
+Quote Post
MELİH GÜLAN
Mesaj Aug 17 2006, 10:10 PM
Mesaj #5

BalıkçıAdası.Com
Group Icon

Meşhurda oldun yanii biggrin.gif , yanlız bir şey soracağım ben tek igne kullanmasını biliyorumda iki zokalı takımı bilmiyorum bir cizim yaparsan çok sevinirim, öğrenmiş oluruz...

--------------------

+Quote Post
ERDEM YILMAZ
Mesaj Aug 18 2006, 03:56 PM
Mesaj #6

ÇUPRA
**

ALINTI(MELİH_REİS @ Aug 18 2006, 05:10 AM) *

Meşhurda oldun yanii biggrin.gif , yanlız bir şey soracağım ben tek igne kullanmasını biliyorumda iki zokalı takımı bilmiyorum bir cizim yaparsan çok sevinirim, öğrenmiş oluruz...

abi çizimi yok malzemelerde annemlerde resmini cekerdim bildigimiz tekli zoka varya abi malzemecilerde satılan ona bir igne daha ilave ediyorum o kadar

--------------------
HERKESE RAST GELE
11/08/1977
ÇENGELKÖY-İSTANBUL
A RH +
+Quote Post
ERDEM YILMAZ
Mesaj Aug 24 2006, 03:09 PM
Mesaj #7

ÇUPRA
**

melih abi hırsızlı zoka bu biraz gec oldu ama oldu gordugun gibi oyle farklı bişey degil alt tarafa bir igne kendim ekliyorum

Ekli Dosya(lar)
Resim Eklendi

--------------------
HERKESE RAST GELE
11/08/1977
ÇENGELKÖY-İSTANBUL
A RH +
+Quote Post
MELİH GÜLAN
Mesaj Aug 24 2006, 05:19 PM
Mesaj #8

BalıkçıAdası.Com
Group Icon

SAĞOL ERDEMİM smile.gif , bende en kısa zamanda bunu deneyeceğim....

--------------------

+Quote Post
M.Mahir ERSİN
Mesaj Aug 24 2006, 10:32 PM
Mesaj #9

ÇUPRA
**

Üye No: 10

Selamlar

Buraya kadar zokanın kıyıdan kullanılışı anlatılmış.
Zokanın asıl kullanım yeri teknedir.
Zokalı takım basittir.
Olta, fırdöndü ve bir, bir buçuk kulaç kadar beden, bedenin ucuna da zoka, işte bu kadar.
Erdem'in bahsettiği ilave iğneye hırsız denir.
Hırsız, balık nazlı yediği veya yemi ucundan tırtıkladığı zamanlarda işe yarar, balığın hızlı olduğu zamanlarda el oyalar yani olmaması daha iyidir.
Hırsızın boyu, takılacak yemin boyuna göre ayarlanır.Yem zokaya takıldıktan sonra hırsız da misinası gizlenerek yemin en uc noktasına yakın bir yere batırılır.
Zokalı takım tekneden dibe indirilir.Akıntılı ve derin sularda olta salınırken ara sıra parmakla yoklanarak zokanın ağırlığı hissedilir.Bu, zokanın dibe gittiğini anlayabilmek için gereklidir.Yoklama yapılmadan olta salınırsa, genelde pek hafif olan zokanın dibe gittiği anlaşılmaz.
Bu durumda da yem ya dipte yatar ki lüfer beklerken iskorpit tutmak bu sebeple olur, ya da orta suda bir yerlerde kalır, o zaman da bekle babam bekle.
Zokalı takımla, torik, palamut, lüfer, çinekop, istavrit gibi pelajik balıklarla iskorpit,çupra, mercan ve benzerleri gibi dip balıkları tutulabilir.
Zokaya yem olarak, akyem(İstavrit,izmarit,istrongilos,uskumru, kolyoz vs ) yarım yaprak(fileto) yarımgöz, (kafa da ikiye bölünmüş yaprak) veya bütün olarak takılır.
Yem olarak, balığın cinsine göre, yavru yengeç, karides, kalamar, vs de akılda tutulmalıdır.
Lüfer ve çinekop için aslolan, balığın bulunduğu derinlikte avlanmak olmasına rağmen genelde zoka dibe indirilip bir kulaç kaldırılarak beklenir.
Balık orta sudaysa, olta kulaçlanarak, yoklaya yoklaya indirilir, balık gelirse oraya işaret konur. ve orada devam edilir.
Balık bazen iyice dipte olur.Bu takdirde olta dipten ancak bir karış kadar kaldırılıp beklenir.
Açıkça anlaşılacağı gibi bu takımı kullanmak için el hassasiyetinin çok gelişmiş olması lazımdır.
Dipteki zokaya balık bir süre gelmezse, arada bir dip yoklanır, tekrar kaldırılır.
Dibi bulamayan balık tutamaz.
Vs. vs.
Haydi rastgele.

--------------------
Herkes kendine yakışanı yapar.
1945 İstanbul
+Quote Post
MELİH GÜLAN
Mesaj Aug 24 2006, 10:49 PM
Mesaj #10

BalıkçıAdası.Com
Group Icon

MAHİR AMACA ellerine sağlık ,sanırım senin anlattığın zoka 20 gr ağırlığı olan tekne zokası ... ben kıyıdan avlandığım için iğne boyu 1 veya 0,1 numara olur ve agırlığı 5 gr mı geçmez hatta bazen balık hasssas olduğunda 2 gr lık kullandığım oluyor, amaçı ise balığın ağırlığı hissetmede yemi taşıması , biz izmirde kıyı zokası kullandığımız için yem hep dipte yatıktır bazende balık farketsindiye sürtme yaparızki bu çok yapılmaması gereksede çok etkili bir yöntemdir..

--------------------

+Quote Post

3 Sayfa V  1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
Okuyan Sayısı: 1 (1 Misafir ve 0 Gizli Üye)
0 Üye:

- Basit Görünüm Tarih: 26th February 2015 - 11:17 PM

Levrek Avı Kefal avı Cupra avı Derin su balık avı Trofe Balık Avı Yassı Balık (kalkan-dil balığı) avı Surf Casting Jigging Tekniği At-Cek Tekniği

Sazan avı Turna avı Alabalık avı Yayın balığı avı Levrek ve Sudak avı Tatlı Su Balık avı