IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt )

Reply to this topicStart new topic
> DENİZ BALIK AVI BELGESİ, Bilmeyenler için
bülent abi
Mesaj Apr 4 2008, 06:26 PM
Mesaj #1

ORKİNOS

Grup: ADA DOSTU
Yer: izmir
Üye No: 653
Adı - Soyadı: Bülent ONAY
Doğum Tarihi: 1957
Yaşadığı Şehir: İZMİR
Kan Grubu: B RH (+)

Arkadaşlar bu gün kendime deniz balık avı için amatör av belgesi çıkartmak üzere İzmir tarım il mdr.lüğüne gittim. Bu belgeyi almak için 1 adet resim, ikametgah belgesi ve kimlik fotokopisi gerekli.
Almak çok kolay sadece 10 dakika sürdü ve ücretide 10 YTL. 2 yıl süreli.

Yanlız aktarmak istediğim bilgi farklı. Ben bu güne kadar öyle olduğunu bilmiyordum.

Amatör av belgesi; sadece karadan ve bot ile küçük şahsi teknelerde avlanabiliniyormuş.

Profesyonel av belgesi ; zaman zaman bizim kiraladığımız balıkçı teknelerin de yani plakalı tekneler de avlananlar için gerekli. Ücreti 25 YTL. 5 yıl süreli.

Yani bizler arasıra org. düzenlediğimiz için profesyonel av belgesi de gerekli. Sahil güvenlik kontrollerinde bu belgelere sahip olmayanlara 500 YTL. ceza uygulanıyormuş. Amatör belgesi ile böyle bir teknede yakalanan ceza ödemek zorunda....

Belki bir çok arkadaşımız bunları biliyordur. Ama bilmeyenlerin ve belgeleri olmayanların da olduğunu düşünüyorum. Çünkü orada belge için müracaat eden bir çok balıkçı arkadaşımız vardı. Benim amatör belgesi aldığımı gördüğünde "niye bunu aldın? Profesyonel belge alsaydın her yerde avlanırdın" gibi laflar etti. Yani o da doğrusunu bilmiyordu.

Bütün bunların üzerine gittim yetkili bir memurla konuştum. Olması gerekenler anlattıklarım gibi arkadaşlar.

Yani bana, ve org.lara katılan tüm ada dostlarımıza her iki belgeden de gerekli....

--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ilkerabi
Mesaj Apr 4 2008, 06:34 PM
Mesaj #2

ORKİNOS

Grup: Banned
Yer: antalya
Üye No: 396
Adı - Soyadı: İlkerabi
Doğum Tarihi: 1955
Yaşadığı Şehir: Antalya
Kan Grubu: A RH (+)

evet cok haklısın mesajlarında benim MSN adresim var oradan acil ara

--------------------
ilkerabi
sögüt/1955
Antalya/Bozburun
+Quote Post
ayibogan sefa
Mesaj Apr 5 2008, 01:06 AM
Mesaj #3

ORKİNOS

Yer: ANTALYA/LARA
Üye No: 667
Adı - Soyadı: Sefa Gücün
Doğum Tarihi: 1958
Yaşadığı Şehir: ANTALYA/LARA

bülencigim verdigin bilgiler icin tesekürler senin dedigin gibi cok önemli ben ilker ve kilinc bizler aldik smile.gif

--------------------
Sefa Gücün 1958
ANTALYA/LARA
A Rh (+)
tel. 0532 333 06 57

+Quote Post
Zafer
Mesaj Apr 5 2008, 05:02 PM
Mesaj #4

ORKİNOS

Yer: İSTANBUL
Üye No: 260
Adı - Soyadı: Z.ŞENTÜRK
Doğum Tarihi: 1967
Yaşadığı Şehir: İSTANBUL
Kan Grubu: AB RH (-)

Abi amatörlük şartların içerisinde av yapana zaten bu belgeyi alma zorunluluğu yok.
Her Türk vatandaşı yasal amatörlük kurallarına uymak kaydıyla av yapabiliyor.Güzel ülkemin bir güzelliğidir bu belge aslında. smile.gif Alsan da olur almasanda.Kişi kendini daha güvende hissetmek adına alıyor işte.Zaten standart bir belge maaliyeti de yok Kimi yerden 5 ytl kimi yerde 10 kimi yerdeyse 20-25 ytl alınıyor.Trajikomik bir uygulama aslında durum.Neyse sen almışsın zaten hayırlı olsun.

Asıl önemli husus ise bir ticari balıkçı teknesinde, amatörün balık avı yapamayacak olma hususu.Ticari balıkçı teknesinde yer alan her şahısın aslında bir nevi çalışma belgesidir bu belge.Ticari balıkçı teknesiylen kişi eşini dostunu alarak balığa çıkamaz yani. sad.gif Tekne kişinin malı dahi olsa eşini dostunu yanına alarak denize açılıp balık tutamaz.
Güzel bir günde biraz keyifli zaman geçirelim derken çok sıkıntılı anlar yaşaması işten bile değil insanın.
Aslında ruhsatlı bir tekne kaptanının amatör bir avcıyı teknesine alamayacağını bilmesi gerekir ama gene güzel ülkemin bir güzelliği olarak karşımıza yasaları ve haklarımızı bilmeyişimiz ortaya çıkıyor burada.Nasıl olsa soran soruşturan yok.Kafana göre takıl işte durumu.

İşin özeti Ruhsatlı bir teknede av yapacak olan arkadaşların profesyonel av belgesi alma zorunluluğudur.
Denizde bir denetime denk gelenler ceza ödemek istemiyorlarsa amatörlükten profesyonelliğe geçiş yapacaklar.E bu durumda da zaten balıklarını da satabilecekler.Avlanma sınırıda ortadan kalkmış olacak.Bu hususlar beni aşar deyip noktalayayım.
Son olarak AMAN DİKKAT ARKADAŞLAR diyorum.
Rasgele

--------------------
Z.ŞENTÜRK - 67 İSTANBUL
05336079457
Nekadar bilirsen bil,
söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır
+Quote Post
turna
Mesaj Apr 6 2008, 03:18 PM
Mesaj #5

ORKİNOS

Yer: Ankara
Üye No: 241
Adı - Soyadı: F.Mehmet Koray
Doğum Tarihi: 1948
Yaşadığı Şehir: ANKARA
Mesleği: İnş. Müh.
Avlanma Tarzı: OLTA
Kan Grubu: 0 RH (+)

Bülent abi en iyisini yapmışsın.Ava zaten sitres atmak için gidiyoruz,niye sinirlenelimki ,göster belgeleri keyfine bak.

--------------------
F.Mehmet Koray 1948 ANKARA
+Quote Post
sideprensi07
Mesaj Apr 6 2008, 03:37 PM
Mesaj #6

LEVREK

Üye No: 2,286
Adı - Soyadı: kadir
Doğum Tarihi: 1973
Yaşadığı Şehir: manavgat

aynı belgeyi ben 3 yıl önce çıkartmış idim ben abim ve bir başka arkadaş için çıkartmış idim.bir sorun çıkartmadılar 3 ünü bir çıkarmış idim ve kart başına 5ytl aldılar benden.bu hafta içersinde kartları yenileteceğim.kafam ağrımaması için olurya biri gelir sorar avlanma kartın varmı diye?
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Okuyan Sayısı: 1 (1 Misafir ve 0 Gizli Üye)
0 Üye:

- Basit Görünüm Tarih: 23rd July 2014 - 02:56 PM

Levrek Avı Kefal avı Cupra avı Derin su balık avı Trofe Balık Avı Yassı Balık (kalkan-dil balığı) avı Surf Casting Jigging Tekniği At-Cek Tekniği

Sazan avı Turna avı Alabalık avı Yayın balığı avı Levrek ve Sudak avı Tatlı Su Balık avı