IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt )

2 Sayfa V  1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> kışın sazan avı nasıl yapılmalı
balıkcı ömer
Mesaj Apr 14 2008, 09:11 AM
Mesaj #1

Kayıtsız

selam arkadaşlar .

kışın sazan avı yapılırmı?yapılır nasıl?

öncelikle balığın buluna bileceği suyu tespit etmek gerekir?

suya dikine inen kıyılar seçilmeli? neden su buralarda daha derin olur.

suyun nispeten hafif akıntılı yerleri tercih edilmeli yani dip akıntısı ollan yerler.

derin bögelerde ağaçlık kayalık gelen temiz suyla beslene bileceği yerler.

kıyısı düz olan göl ve göletlerde kıyıdan en az 80,m.açığa atıla bilen olta teşkilatı ile.

kuyu kısımların tespiti ve oltayı kenarına yakın bir yere atmak süreti ile.

gelelim kullanacağımız yemlere?

yazın aşırı kokudan kacınmamız gerek kşınsa aşırı koku tercih etmeliyiz?

yani uyuşuk olan balığı kıpırdatacak yemler lazım.

1.balık yeminden yapılan hamur.

200gr.alabalık yemi,100gr.buday unu,100gr.mısır unu.1,adet yumurta sarısı karıştırıp kulak memesi kıvamına getirilerek tam kulak memesi kıvamına gelen hamur kancada uzun süre kalır.

2.kokmuş peynir ve çökelek yada bunların suyu.

300gr.buday unu,150gr.mısır unu,1,adet yumurta sarısı,hamur kıvamı aynı yukarıdaki açıklamanın aynısı.

3.balık yağı mısırın kokutulması balık yağını eczaneden ucuz olanı tercih ediniz.

4.kulanmadım ama orhan arkadaşımızın kullandığı carp kokusu tercih edilir.

5.hamsi.neden kokusunda dolayı başarılı sonuçlar vermiştir.

kuyruk ve anüs arası kesilerek kancaya takılır .

6.sirke.

küpede 15 dakika küspe sirkede bekletilir kancalara hamsi yada hamur kokutulmuş mısır uygulaması yapılarak kullanılır.

7.bölgeyi yemleme.

akşamdan bir biktar küpe sirkeye yatırılır avlak yerinde hanımların kullancığı çorabın içine atabileceğimiz miktarda koyolur düğümlenir misinaya bağlanır sallama olta atar gibi avlak yerine birkaç adet atılır.

neden misina ile atıyoruz diye sorarsanız çorabı tekrar sudan çıkarmamız ve doğayı kirletmememiz içindir.

kışın gece yerine gündüz avı tercih edilmelidir.

yanımızda mutlaka uyku tulumu götürmeliyiz.

çadırda olabilir ama uyku tulumu daha sıcak tutar

insan dimağını yani bilincini dinç tutmak için helva lokum şekerleme türü şeyler özellikle tercih edilmelidir.

otururken ısınmak için bol miktarda mangal kömürü (çadır içinde yakmamak kaydıyla)

rüzgar ve yağmurdan korunmak için yağmurluk şemsiye iki demir kazık yada ahşap kazık bıranda kazıklara tutturmak sureti ile rügardan koruna bilirsiniz (dikkat ederseniz ahşap kazık dedim ağaç değil ağaçları kesip kazık yapmayalım lütfen)

evet arkadaşlar şimdi iş sizlere kalmış artık sabır dayanıklılık göstere bilir seniz nasibinizde varsa şayet kışında sazan avlayabilirsiniz.

balığı umduğun zaman değil tuttuğun zaman yersin.

hepinize rasgele.saygılar.

Go to the top of the page
+Quote Post
Emrah Erdal
Mesaj Apr 14 2008, 09:25 AM
Mesaj #2

Rood Admin
Group Icon

Grup: Root Admin
Yer: TÜRKİYE
Üye No: 1
Adı - Soyadı: Emrah Erdal
Doğum Tarihi: 1980
Yaşadığı Şehir: Ankara
Kan Grubu: 0 RH (+)

Omer abi yine cok degerli bilgileri bizlerle paylasmissin. Sazan meraklilari icin bulunmaz bir kaynak niteliginde.

Paylasim icin tesekkurler: konuyu sabitliyorum. smile.gif

--------------------
Emrah Erdal 0 RH +
18.02.1980
Ankara

Teblig 3/2

User is offlineProfile CardPM
+Quote Post
balıkcı ömer
Mesaj Apr 14 2008, 09:34 AM
Mesaj #3

Kayıtsız

teşekkür edrim emrah elimden geldiğince dostlara bildiklerim aktarmaya çalışıyorum faydalı olabilirsem ne mutlu bana.

haa sakın belgesel işini benim üstüme atma sana yazı yazdım okuda kim daha iyi yaparmış gör kolay gelsin
+Quote Post
mufi
Mesaj Apr 14 2008, 09:35 AM
Mesaj #4

ORKİNOS

Grup: ADA DOSTU
Üye No: 1,968
Adı - Soyadı: muvaffak işmen
Doğum Tarihi: 1957
Yaşadığı Şehir: izmir
Mesleği: Emekli Bankacı
Avlanma Tarzı: Olta

Ömercim valla aynen komando eğitimi gibi bilgi vermişsin be teşekkürler...

Ömer kardeşim kadar sazan deneyimim olmasada (yaşantım hep sahil kesiminde geçtiğinden) gerek deneyim ve gerkse araştırmalardan.bahsediyorum..

Malum sazan kış uykusan meyilli bir balıktır..her ne kadar anadolunun değişik yörlerinde kış mevsininde sular değişik ısılarda olur isede yinede kış aylarında malum sazanda bir çekimserlik vardır..büyük /geniz su havzalarında derinlere çekilir..
eger gidecegi sıcak / ılık su yoksa ki bu akarsularda yaşayan sazan için geçerli bu defa. yogun sazlıkların arasında zamanını çogunu geçirir.. o bölge açıktaki su ortamından daha ılıktır..
bu durumda ömerin dediği gibi hayvanı cezbetmek için 4 takla atmak lazım..
1-Kokulu yemleme...
2-dogru yerde ve zamanda yemleme
3-oltaya dogru yemi takma
4-dogru takım kullanmak
zaten bunları ömer kardeşimiz gayet güzel izah etmiş.. devamıda gelecektir..

--------------------
Muvaffak İşmen 1957
Emekli Bankacı
Ayrancılar/Torbalı/İzmir
Kimseyi sizi sevmeye zorlayamazsınız. Kendinizi sevilecek insan yapabilirsiniz, gerisini karşı tarafa bırakırsınız
+Quote Post
balıkcı ömer
Mesaj Apr 14 2008, 09:50 AM
Mesaj #5

Kayıtsız

mufi abi teşekkür ederim abi sazan kışın (sığ)olan doğal gölerimizde ısnmak için balçık içine bile giriyor ayrıca yazında serinlemek amacıyla girer benim tespitlerim bunlar yazın doğal göllerde ben elimle balçıktan çok sazan çıkardım zamanında zaten yazdıklarım bu türdeki doğal gölleriçin değil ancak buralarda ağ ile ürkütme yolu ile balık tutabiliriz buda amatör olta balıkcısına göre değil öyle değilmi abiciğim .

abi birde senin şu engin bilimsel bilgilerini benim yazılarıma ekleye bilirsek varya süper olacak.saygılar hi.gif
+Quote Post
bigcarp64
Mesaj Apr 14 2008, 10:15 AM
Mesaj #6

ÇUPRA
**

Üye No: 784
Adı - Soyadı: orhan mıdık
Doğum Tarihi: 1980
Yaşadığı Şehir: uşak
Kan Grubu: A RH (-)

kışın sazan avında doğru yem ve yer çok önemli bunlarada doğru zaman eklemeden geçmek yanlış olur kışın ssazan kokulara ne derece doğru yanlış bilemem ama şöyle söyleyeyım sezonun son zamanlarında gerçi hava ve su sıcaklığı musaitti ve kkullanılan yem solucan solucanın kokusu doğal ve son yağışların taşıdığı planktonların vede yıne solucanları etkısıyle çok iyi sonuçlar aldık solucan aslında en ideal sazan yemidirki sezonun tam ortallarında sonuç almak zor oluyor ama gece avında çok etkılı sonuç her zaman banko kışın kokular çok geç dağılıyor özellikle yağlı cinsten kokular kullanılmamalı bence nedenı ise soğuk suda çok geç etkı edeceğini düşünüyorum en azından yarı su bazlı kokular olmalı su soğukta olsa hızlı dağılma göstermesi gerek diye düşünüyorum

ama yınede üstadları dinleyıp tecrübelerini değerlendirmekten açmam tecrübe her zaman önde gelir

--------------------
jiri_midik@hotmail.com
+Quote Post
mufi
Mesaj Apr 14 2008, 12:12 PM
Mesaj #7

ORKİNOS

Üye No: 1,968
Adı - Soyadı: muvaffak işmen
Doğum Tarihi: 1957
Yaşadığı Şehir: izmir
Mesleği: Emekli Bankacı
Avlanma Tarzı: Olta

ALINTI(balıkcı ömer @ Apr 14 2008, 11:50 AM) *

mufi abi teşekkür ederim abi sazan kışın (sığ)olan doğal gölerimizde ısnmak için balçık içine bile giriyor ayrıca yazında serinlemek amacıyla girer benim tespitlerim bunlar yazın doğal göllerde ben elimle balçıktan çok sazan çıkardım zamanında zaten yazdıklarım bu türdeki doğal gölleriçin değil ancak buralarda ağ ile ürkütme yolu ile balık tutabiliriz buda amatör olta balıkcısına göre değil öyle değilmi abiciğim .

abi birde senin şu engin bilimsel bilgilerini benim yazılarıma ekleye bilirsek varya süper olacak.saygılar hi.gif

Aynen öyle ...ömercim resmen balçıga kendisini gömer.. geniş sularda dip magaraları bulur içine girip yatar.büyük agaçların su içindeki görümüş gövdelerinin içini mekan edinir....

Bilimsel açıdan baktıgımızda kışın uyuklamaya geçen canlıda metabolik yavaşlama oldugundan çok daha az açlık hisseder ve az baslenir.. ki bu yüzden .. bu mereti kışın yakalamak daha zordur..
kolay gelsin

--------------------
Muvaffak İşmen 1957
Emekli Bankacı
Ayrancılar/Torbalı/İzmir
Kimseyi sizi sevmeye zorlayamazsınız. Kendinizi sevilecek insan yapabilirsiniz, gerisini karşı tarafa bırakırsınız
+Quote Post
balıkcı ömer
Mesaj Apr 14 2008, 12:34 PM
Mesaj #8

Kayıtsız

aynen öyle mufi abi yazımın içeriğide o anlamda yazılmıştır sanada kolay gelsin

flowers.gif selam orhan kardeşim sazanın evrensel denecek yemlerinden biride solucandır bu bilimsel açıdanda kanıtlanmıştır özellikle solucanla sazan avı gece daha randımanlı olur dediğin gibi. flowers.gif

benim bir başka yazım var sazanın dönem dönem nasıl yemlenir diye o yazımı okumanı isterim.

yağlı yem olayına gelınce bahsetmiş olduyum yağ balık yağıdır zaten erimiş olan bu yağı sadece uyuşuk olan balığı harekete geçirmek için kullanmaktır.

paylaşımlarını ve güzel fikirlerini bekliyorum dostum burada herkezin fikrine ihtiyaç vardır.

saygılar hi.gif
+Quote Post
kipranos
Mesaj Apr 14 2008, 02:36 PM
Mesaj #9

ORKİNOS

Yer: ANTALYA
Üye No: 886
Adı - Soyadı: kılınç coşkun
Doğum Tarihi: 1962
Yaşadığı Şehir: antalya

Ömer,çok güzel bir sazan tiyosu vermişsin.Teşekkürler.

Ben daha önce de söylediğim gibi;sazan avlamıyorum;ama parktaki göletimizde besliyorum.Gölete gelen su;35 metre derinliğindeki sondajdan,dekoratif kanal başına ve oradan da kademe kademe gölete geliyor.3 tane kocaman göleti geçtikten sonra da ızgaralı giderden dışarıdaki dereye ve oradan da denize karışıyor.

Kış aylarında,dikkat ediyorum;sazanlar ortalıkta gözükmüyor.Nerelerde toplanıyorlar.Su akıntısının olmadığı,tenha bölgeler ve sazların arasında smile.gif Gelen su yeraltı suyu olduğu için,tabiki çok soğuk ve sazanlar,mümkün mertebe su geçişinin olmadığı yerleri tercih ediyorlar.Tabiki bu büyük sazanlar için geçerli.Gölette doğmuş olan sazanlar da ise böyle bir sorun yok.Serbestçe dolaşıyorlar ve hatta kanaldan gelip de küçük şelale şeklinde gölete dökülen yerin ağzında toplanıyorlar.Yani soğuk su akıntısını seviyorlar.

Büyük denizaltı biggrin.gif lar ise mümkün mertebe daha sıcak olan durgun bölgeleri tercih ediyor.

--------------------
BALIKÇI ATAR NASİP TUTAR
Avcı Alabalığı;Alabalık da Avcıyı tutar.
Kılınç Coşkun/1962/Antalya
+Quote Post
balıkcı ömer
Mesaj Apr 14 2008, 02:48 PM
Mesaj #10

Kayıtsız

flowers.gif teşekkür ederim kılınç burada ben bildiklerim yazacağım diğer arkadaşlarda yazacak bilgilenip ona göre balığa çıkacağız yeni paylaşım ve yeni dostluklar edinmek için buradayız elimden geldiğince bildiğimi paylaşmaya çalışıyorum.saygılar sevgiler hi.gif
+Quote Post

2 Sayfa V  1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Okuyan Sayısı: 1 (1 Misafir ve 0 Gizli Üye)
0 Üye:

- Basit Görünüm Tarih: 28th March 2015 - 03:58 PM

Levrek Avı Kefal avı Cupra avı Derin su balık avı Trofe Balık Avı Yassı Balık (kalkan-dil balığı) avı Surf Casting Jigging Tekniği At-Cek Tekniği

Sazan avı Turna avı Alabalık avı Yayın balığı avı Levrek ve Sudak avı Tatlı Su Balık avı