IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt )

2 Sayfa V  1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Kenelere Dikkat !!!, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi
MELİH GÜLAN
Mesaj May 16 2008, 06:35 AM
Mesaj #1


BalıkçıAdası.Com
Group Icon

Grup: Root Admin
Mesajlar: 19,647
Kayıt: 8-August 06
Yer: TÜRKİYE
Üye No: 2
Doğum Tarihi: 1973
Kan Grubu: A RH (+)Havalar ısındı ve kene ile ilğili bir çok haber gazete ve görsel basında yer almaya başladı.
Sevgili ADA dostlarım , sağlığımız ve ailemiz için lütfen konuya azami dikkat edelim.

Kazasız belasın avlar dilerim .

*****

Son yıllarda sıkça duyulmaya başlayan bahar yaz dönemlerinde artış gösteren ve genellikle keneler tarafından bulaştırılan virütik bir hastalıktır. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi doğal dengenin değişimi ile doğrudan ilgilidir. 1944 de Kırım 1956 da Kongo da tanımlanmıştır .

Daha çok Afrika, Asya, Orta Doğu, Doğu Avrupa ve ülkemizde de genellikle Samsun,Çorum, Tokat, Çankırı, Sivas ve yakın bölgelerinde görülmektedir.

Keneler kan emerek beslendikleri için yabani ve evcil hayvanlarda bulunabilir.Bulaşma az da olsa bu hayvanların salgıları ve kanlarıyla olmaktadır. Hasta kişilerden de sağlık personeline bulaşma olabilir. Hayvanlarda belirtiler azdır ve farkedilmeyebilir.

Virus ile bulaşmış keneler kan emişini tamamladıktan sonra ayrılırken bir sıvı salgılar.Virüs genellikle bu sıvı ile bulaşır. Bu nedenle keneyi vucuttan çıkarırken zorlamamak gerekir. Çok zorlandığında sıvıyı erken bırakabilir virüsü bulaştırır ve boru kısmı koparak cilt içinde kalabilir. Ayrıca zorlama kenenin patlayarak enfekte sıvının ve kanın cildimizdeki çiziklere ve gözümüze sıçrayarak bulaşmasına yol açar. Bu nedenle vücuda yapışık kene görüldüğünde bir cımbızla ağız kısmından tutularak yavaşça sağa sola oynatıp bir vida gibi çıkartılmaya çalışılmalı ya da öncelikle sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Belirtiler: Hastalık genellikle kene ısırığı ile virüsün bulaşmasından 1-3 gün sonra ortaya çıkar 9 güne kadar uzayabilir.Hasta hayvanların vücut sıvılarından bulaşmış ise 13 güne kadar çıkabilir.Belirtileri ateş, halsizlik, baş ağrısı, aşırı duyarlılık, kol bacak şiddetli ağrı ve belirgin iştahsızlık olabilir bazen kusma, karın ağrısı ve ishal olabilir. İlk günlerde yüz ve göğüste cilt altı kanaması gözde kızarıklık olabilir.Burun kanaması, kanlı kusma, kanlı dışkılama, kanlı idrar ve vajinal kanama olabilir.Ağır vakalarda karaciğer, akciğer, böbrek yetmezliği ve ölümler görülebilir.
Kene ile ısırılan kişiler enfekte olamasalar bile 10 gün boyunca ateş ve karaciğer enzimleri yönünden izlenmelidir.

Tedavi: Doğrudan bir ilaç tedavisi yoktur destek ve semptomatik tedaviler uygulanabilir. Bazı anti viral ilaçlar kullanılabilir önemli olan korunmadır.

Korunma: Kenelerin çokça bulunduğu ortamlardan uzak durmak.Yeşil alanlarda böcek kaçırıcı jeller sürülebilir giysilerin ve cildin düzenli olarak kontrolu yapılabilir. Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla patlatmak, sigara basmak, gaz yağı dökmek gibi yöntemler yapılmamalı öncelikle sağlık kurumuna başvurulmalıdır. Hasta kişilerin kullandığı malzemeler ve tuvaletler çamaşır suyuyla dezenfekte edilmelidir.Vücuda tutunan kene ne kadar kısa zamanda vücuttan uzaklaştırılsa hastalığın bulaşma riski de o kadar azalabilir.

Dr. Aylin Savacı Armador


Ayrıca konu ile ilgili T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan dökümanlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Genel link http://www.kirim-kongo.saglik.gov.tr/

Halka yönelik link http://www.kirim-kongo.saglik.gov.tr/index...lar/Page328.htm


--------------------

Aşağıdaki Resimlerin Her Birinin Bir Anlamı Vardır,Resimlere Tıklayıp İçerigini Görebilirsiniz!!!

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
kıvanç dağcı
Mesaj May 16 2008, 07:19 AM
Mesaj #2


LEVREK
***

Grup: ADA DOSTU
Mesajlar: 460
Kayıt: 5-October 07
Üye No: 1,588
Doğum Tarihi: 1986
Kan Grubu: A RH (+)detaylı bir sekilde anlatmısın paylasımın için tsekkürederim


--------------------
kıvanç dağcı 1986

BANAZ/UŞAK

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
balıkcı ömer
Mesaj May 16 2008, 08:08 AM
Mesaj #3


Kayıtsız

melih reis böylesine hassa olan bir konuya değindiğin ve bizlere ayrıntılı bilgi verdiğin için sana çok teşekkür ederim emeğine sağlık dostum
umarım herkez uyarılarını dikkate alır ve ona göre davranır
saygılar
Go to the top of the page
+Quote Post
Serdar Öğretmen
Mesaj May 16 2008, 05:03 PM
Mesaj #4


ORKİNOS
Group Icon

Grup: Yönetici
Mesajlar: 3,714
Kayıt: 23-October 06
Yer: Turhal
Üye No: 147
Adı - Soyadı: Serdar Toker
Doğum Tarihi: 1959
Yaşadığı Şehir: Amasya
Kan Grubu: A RH (+)Melih Reis
Bırak balık tutarken kendimizi yoklamayı şehirde yolda giderken bile hemen kendimizi yokluyoruz. Kene lafını duyunca psikolojik olarak kaşınma hissi geliyor insana.
Dediğin gibi çok basit önlemler hayat kurtarıyor ve bu sene kene vakalarının çok olacağı görülüyor.
*Eğer kene yapışmışsa kesinlikle kendimiz çıkarmıyalım.Hemen sağlık merkezine
*Çoraplarımızı pantalonun üstüne çekelim.(kene genellikle yerden gelir)
*Mümkünse ayakkabı yerine çizme giyelim.
*Otların çok olduğu yerlerde veya ağaç altlarında bulunmayalım. Eğer su kenarında inek veya koyun gibi hayvanlara yanaşmıyalım.


--------------------
Ben Yok Biz Varız
Bulduğun Gibi Bırakma Temizle
Daha Güzel Bir Çevre İçin Önce Eğitim

ŞEHZADELER ŞEHRİ AMASYA --> TIKLAYIN
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
kipranos
Mesaj May 16 2008, 08:03 PM
Mesaj #5


ORKİNOS
*****

Grup: ADA DOSTU
Mesajlar: 9,474
Kayıt: 11-June 07
Yer: ANTALYA
Üye No: 886
Doğum Tarihi: 1962
Yaşadığı Şehir: antalya
Kan Grubu: 0 RH (+)Bu kene işi çok enteresan bir olay.

Çocukluk yıllarımda,Antalya-Kaleiçi'nde bahçeli bir evde oturuyorduk.Evin bahçesinde kendimize ait 14 tane kedimiz vardı.Duma-Toto-Ketrin-Zola ilk etapta aklıma gelen isimler.Bu kedilere yapışan keneleri tek-tek elimle çıkarır ve öldürürdüm.Keza sokakta karşılaştığım köpeklerde de kene görürsem hiç affetmezdim.Köpeği severken canını yakmadan keneyi çıkarırdım.Hatta bir kere kenenin beni ısırdığını bile sonradan farkettim ve cildimden kopartıp aldım.Allaha bin şükür hiç bir şey olmadı.

Kenelerle ilgili ilk hastalık bilgisini;1980'li yıllarda,İstanbul'da üniversitede okurken kaldığım yurtta,aynı odayı paylaştığım Tıp Fakültesi öğrencisi oda arkadaşlarımın Adli Tıp Kitabı'ndan öğrendim.Onlar sınavlara hazırlanırken;çalıştıkları kitaplardan onlara soru sormamı isterler;ben de sorardım.İşin ilginç tarafı onlara soru sorup cevap alırken;ben de bir şeyler öğrenirdim.

Mesela;kene insan cildine yapıştığı yerden,deri altına girer ve bir çeşit ölümcül Menenjit hastalığına yol açarmış.Bu da bir gerçek.Ama Kırım-Kongo kanamalı ateşi ile ilgisi var mı bilmiyorum.

Son yıllarda enteresan hastalıklar türemeye başladı.Hatırlarsanız,SCRAPPY hastalığına yakalanmış Koyunların,artıklarından Rendering Tesisinde üretilmiş Et-Kemik Unu katkılı hayvan yemleriyle beslenen;2 yaşını aşmış Danaların etlerinden insanlara geçen DELİ DANA HASTALIĞI.

Veya,

Son yıllarda ortaya çıkan ve milyarlarca kanatlı hayvanın telef edilmesine yol açan Kuş Gribi Hastalığı.

Hayvanlardan çoğalan ve evrim geçirerek insanları da etkilemeyi başarabilen yeni virüs çeşitleri çıkmaya başladı.

Farmakoloji (İlaç Bilimi);Mikrobiyoloji ve İntaniye (bulaşıcı hastalıklar) Bilim Dallarında çalışan Bilim Adamlarının ortak bir oluşumda el-ele verip,bu tip hastalıklarla mücadele etmesi gerekiyor.


--------------------
BALIKÇI ATAR NASİP TUTAR
Avcı Alabalığı;Alabalık da Avcıyı tutar.
Kılınç Coşkun/1962/Antalya
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Mikail
Mesaj May 27 2008, 06:06 PM
Mesaj #6


ORKİNOS
*****

Grup: ADA DOSTU
Mesajlar: 2,893
Kayıt: 12-January 08
Yer: İzmir
Üye No: 2,058
Doğum Tarihi: 1979
Kan Grubu: AB RH (+)KIRIM-KONGO KANAMALI ATEŞİ

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Nedir?Kırım-Kongo Hemorajik Ateş (KKHA),keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir mikrobiyal etken tarafından neden olunan ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden hayvan kaynaklı bir enfeksiyondur. Son yıllarda tedavide görülen gelişmelere rağmen, bu enfeksiyonlarda ölüm oranları hala yüksektir.

Keneler Nasıl Tanınır ve Nerelerde Bulunur?

Keneler otlaklar, çalılıklar ve kırsal alanlarda yaşayan küçük oval şekillidir. 6-8 bacaklı, uçamayan, sıçrayamayan hayvanlardır. Hayvan ve insanların kanlarını emerek beslenirler ve bu sayede hastalıkları insanlara bulaştırabilirler.
Ülkemiz kenelerin yaşamaları için coğrafi açıdan oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Türlere göre değişmekle beraber kenelerin, küçük kemiricilerden, yaban hayvanlarından evcil memeli hayvanlara ve kuşlara (özellikle devekuşları) kadar geniş bir konakçı spektrumları mevcuttur.Kimler Risk Altındadır?

Hastalık genellikle meslek hastalığı şeklinde karşımıza çıkar.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar

Veterinerler

Kasaplar

Mezbaha çalışanları

Sağlık personeli özellikle risk gurubudur.

Kamp ve piknik yapanlar, askerler ve korunmasız olarak yeşil alanlarda bulunanlar da risk altındadır.Henüz ergin olmamış Hylomma soyuna ait keneler, küçük omurgalılardan kan emerken virüsleri alır, gelişme evrelerinde muhafaza eder; ergin kene olduğunda da hayvanlardan ve insanlardan kan emerken bulaştırır.

Belirtileri Nelerdir?

Ateş

Kırıklık

Baş ağrısı

Halsizlik

Kanama pıhtılaşma mekanizmalarının bozulması sonucu;

Yüz ve göğüste kırmızı döküntüler ve gözlerde kızarıklık,

Gövde, kol ve bacaklarda morluklar

Burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan görülür

Ölüm karaciğer, böbrek ve akciğer yetmezlikleri nedeni ile olmaktadır.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşinin Tanısı Nasıl Konulur?

Kanda virüse karşı oluşan antikorların taranması tanı için en sık kullanılan yöntemdir. Bu göstergeler hastalığın başlangıcından sonra 6. günden itibaren belirlenebilir.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Nasıl Kontrol Edilir ve Nasıl Korunulur?

Hastalığın bulaşmasında keneler önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle kene mücadelesi önemlidir fakat oldukça da zordur.

1. İnsanlar kenelerden uzak tutulabilir ise bulaş önlenebilir. Bu nedenle de mümkün olduğu kadar kenelerin bulunduğu alanlardan kaçınmak gerekir.

2. Kenelerin yoğun olabileceği çalı, çırpı ve gür ot bulunan alanlardan uzak durulmalı, bugibi alanlara çıplak ayak yada kısa giysiler ile gidilmemelidir.

3. Bu alanlara av yada görev gereği gidenlerin lastik çizme giymeleri, pantolonlarının paçalarını çorap içine almaları,

4. Görevi nedeni ile risk grubunda yer alan kişilerin hayvan ve hasta insanların kan ve vücut sıvılarından korunmak için mutlaka eldiven, önlük, gözlük, maske v.b. giymeleri gerekmektedir.

5. Gerek insanları gerekse hayvanları kenelerden korumak için haşere kovucu ilaçlar (repellent) olarak bilinen böcek kaçıranlar dikkatli bir şekilde kullanılabilir. (Bunlar sıvı, losyon, krem, katı yağ veya aerosol şeklinde hazırlanan maddeler olup, cilde sürülerek veya elbiselere emdirilerek uygulanabilmektedir.)

7. Kenelerin bulunduğu alanlara gidildiği zaman vücut belli aralıklarla kene için taranmalıdır.
8. Vücuda yapışmış keneler uygun bir şekilde kene ezilmeden, ağızdan veya başından tutularak bir cımbız veya pens yardımıyla sağa sola oynatarak alınmalıdır. Isırılan yer alkolle temizlenmelidir. Mümkünse kenenin tanı için alkolde saklanması uygun olur.9. Diğer canlılara ve çevreye zarar vermeden, haşere ilacı (insektisit) ile uygulamanın uygun görüldüğü durumlarda çevre ilaçlanması yapılabilinir.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşinin Tedavisi Nedir?

Hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Hastaya destek tedavisi yapılmalıdır.

Not: www.hastane.com.tr sitesinden alıntıdır..


--------------------
Mikail KIRILMAZ
Doğayı koru, ona sahip çık..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
bülent abi
Mesaj May 27 2008, 07:11 PM
Mesaj #7


ORKİNOS
*****

Grup: ADA DOSTU
Mesajlar: 4,319
Kayıt: 6-March 07
Yer: izmir
Üye No: 653
Doğum Tarihi: 1957
Kan Grubu: B RH (+)
Mikailcim bu güzel açıklamaların için teşekkürler. Gerçekten çok faydalı bilgiler aktarmışsın. Ellerina sağlık.


--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
MELİH GÜLAN
Mesaj Jun 12 2008, 10:47 PM
Mesaj #8


BalıkçıAdası.Com
Group Icon

Grup: Root Admin
Mesajlar: 19,647
Kayıt: 8-August 06
Yer: TÜRKİYE
Üye No: 2
Doğum Tarihi: 1973
Kan Grubu: A RH (+)

--------------------

Aşağıdaki Resimlerin Her Birinin Bir Anlamı Vardır,Resimlere Tıklayıp İçerigini Görebilirsiniz!!!

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
zarganacı
Mesaj Jun 13 2008, 12:15 PM
Mesaj #9


ÇUPRA
**

Grup: ADA DOSTU
Mesajlar: 166
Kayıt: 20-September 07
Üye No: 1,437
Doğum Tarihi: 1980
Yaşadığı Şehir: istanbul
Kan Grubu: 0 RH (+)melih reis açıklayıcı bilgiler için saol. herne kadar sizinde söylediğiniz gibi tokat sivas ve çorum bölgesinde görülüyo olsada istanbulda bile çokk tedirginiz bu kenelerden bu güzel havalarda bir yere çıkamıyoruz. umarım kısa zamanda bir çare bulunur .


--------------------
EŞKİNA AŞKINA BEKLEDİM BÜTÜN GECE.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
bülent abi
Mesaj Jun 13 2008, 07:32 PM
Mesaj #10


ORKİNOS
*****

Grup: ADA DOSTU
Mesajlar: 4,319
Kayıt: 6-March 07
Yer: izmir
Üye No: 653
Doğum Tarihi: 1957
Kan Grubu: B RH (+)Melihcim uyarın ve aktarmış olduğun bilgiler için teşekkürler.


--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Sayfa V  1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Okuyan Sayısı: 1 (1 Misafir ve 0 Gizli Üye)
0 Üye:

 - Basit Görünüm Tarih: 5th July 2015 - 08:00 PM

Levrek Av��Kefal av��Cupra av��Derin su bal�k av��Trofe Bal�k Av��Yass� Bal�k (kalkan-dil bal���) av��Surf Casting�Jigging Tekni�i�At-Cek Tekni�i

Sazan av��Turna av��Alabal�k av��Yay�n bal��� av��Levrek ve Sudak av��Tatl� Su Bal�k av�