Yardım - Ara - Üyeler - Takvim
Normal Forum Görünümü: TRAKONYA - Trachinus Draco, Grosses Petermanchen, Grand Vive
BALIKÇIADASI.CoM Forumları > DENİZDE BALIK AVCILIĞI / SALT WATER FISHING > Deniz Balıklarını Tanıyalım
Emrah Erdal

TRAKONYA
Trachinus Draco,Grosses Petermanchen,Grand Vive Denizlerimizde (tüm Akdeniz havalisinde: Karadeniz-Kızıldeniz) yaşayan en zehirli balıklardandır. Ortalama 17 - 18, en çok 35 - 40 cm. boya erişir. Hareketsiz bir balıktır. Fakat deniz dibinde avlarına karşı çok süratlidir. Zehiri (kendi vücut proteini) bir insanı sakat bırakabilir. Çare: çarpılan yere 40 derecenin üzerinde ısı uygulanması ve proteinyapısının parçalanmasının sağlanmasıdır. (Balıkçı ayağını egzos amyantına dayar) Bu nedenle dikkat edilmelidir. Denizden çıktıktan, hatta öldükten sonra dahi zehirliliği devam eder. Özel olarak avcılığı yapılmaz. Aynı zamanda Çarpan Balığı olarak adlandırılan Trakonya, küçük balık ve kabuklularla beslenir. Kış aylarında derinlere çekilir. Eti lezzetli olmakla beraber, az avlandığından ekonomik değeri yoktur.

Pişirme Biçimi
Tava

Dönem
Ağustos - Eylül

umit.ceber
ÇEŞME-Pırlanta açıklarında rapalaya geldi ve babamın elinden soktu.Acile gittik.
Acemiydik,ve bu bilgiler yoktu.
Şimdi ne yapacağımızı biliyoruz.
TEŞEKKÜRLER
MELİH GÜLAN
ÇOK GEÇMİŞ OLSUN ÜMİT...çok üzüldüm en kısa zamanda iyileşmesini canı gönülden diliyorum...
tasim yıldız
temizleme biçimini de yazarmısınız. pişirmesine pişiririz de nasıl temizleneceğini bilmediğimden hep atıyorum geri bunları. birde ıskorpit hakkında bilgi varsa rica ediyorum. çok lezzetli olduğunu duymuştum
HAKAN
ALINTI(umit.ceber @ Sep 12 2006, 11:06 PM) *

ÇEŞME-Pırlanta açıklarında rapalaya geldi ve babamın elinden soktu.Acile gittik.
Acemiydik,ve bu bilgiler yoktu.
Şimdi ne yapacağımızı biliyoruz.
TEŞEKKÜRLER

Umit, çok geçmiş olsun . . .
Can
bu balığın en zehirli iğneleri hemen kafa kısmının arkasında solungaçların yanındakiler bildiğim kadarıyla zehirli değil. Temizlerken ilk yapılması gereken, kafa kısmın arkasındaki iğneleri kesmek. Ben genelde tulum çıkarıp pişiririm fakat etini tavsiye ederim çok lezetli.

Ümit kocaman geçmiş olsun..panzehirini bilmiyorum ama balıkçılardan edindiğim bilgiye göre sokulan bölgeye amoniak döküyorlarmış.
M.Mahir ERSİN
ALINTI(Can @ Sep 13 2006, 09:23 AM) *
bu balığın en zehirli iğneleri hemen kafa kısmının arkasında solungaçların yanındakiler bildiğim kadarıyla zehirli değil. Temizlerken ilk yapılması gereken, kafa kısmın arkasındaki iğneleri kesmek. Ben genelde tulum çıkarıp pişiririm fakat etini tavsiye ederim çok lezetli.

Ümit kocaman geçmiş olsun..panzehirini bilmiyorum ama balıkçılardan edindiğim bilgiye göre sokulan bölgeye amoniak döküyorlarmış.

Aman dikkat!

Yanakların ucundaki dikenler, sırtındakinden daha berbat.
Ayıklamak için kafanın hemen gerisindeki 5 adet zehirli diken, balığın sırtı iki taraftan uzunlamasına bıçakla yarılarak tamamen çıkarılır.Kafa kesilip atılır.Derisi serttir.Tulum çıkarılırsa iyi olur.Eti biraz sert ve beyazdır.
Kafasındaki ve sırtındakinden başka zehirli dikeni yoktur.
M.Mahir ERSİN
ALINTI(tasim yıldız @ Sep 12 2006, 11:47 PM) *
temizleme biçimini de yazarmısınız. pişirmesine pişiririz de nasıl temizleneceğini bilmediğimden hep atıyorum geri bunları. birde ıskorpit hakkında bilgi varsa rica ediyorum. çok lezzetli olduğunu duymuştum

İskorpit hakkındaki bilgiyi de iskorpit başlığı altında verelim ki kaybolmasın.
umit.ceber
Sağolun,çok teşekkürler.
Teknede amonyak bulundurmanın şart olduğunu da öğrendik balıkçı dostlarımızdan,
İskorpit için,(Adabeyi diyorlar Çeşme de ) sızlatıyor iğnesi battığında,ancak tragonya kadar sıkıntı yaratmıyor. Bugulaması da çok lezzetli.(Mutlaka Defne yaprağı lazım)

Tekrar teşekkürler.
MELİH GÜLAN
Bu gün benide ziyaret etti ama gereken bilgiye sahip olduğum için ,zarar görmedim nono.gif

uğur uluer
çok geçmiş olsun ümit
işte sitenin ve paylaşımın güzelliği
artık bu balıkla krşılaşanların ne yapacağı belli
rasimydz
ÜMİT gecmıs olsun.cok uzuldum.

rasimydz

EMRAH.BILGILENDIRDIGIN ICIN TESEKURLER.ben bılmıyordum.denıze ava gıtsem elımle tutadım.ben o balıgı.emrah sana nasıl ulasacam ankaraya gelınce dıye sordum cevap vermedın.?
tolkien
Bu balığın yüzünden direkten dönmüştüm yıllar önce. Denizde yüzüyordum, olmadık bir yerde yere basmıştım. O anda çok pis bir acı hissettim. Doktora giderken ayak şişmişti. Acile zor yetişmiştik. Ayak davul gibi olmuştu. İlaç falan derken 1 hafta kalkamamıştım.

Saygılarımla...
Serdar Öğretmen
Geçmiş olsun Ümit Kardeşim
Benim de bir anım var.İstanbul da istavrit çaparisine de geliyor.Vatandaşın biri istavrit diye balığa sarılacaktı.Adama bir bağırdım.Korkup oltayı elinden attı.Sonra niye bağırıyorsunuz diye bize seslendi.Eğer o balığı elinle tutsaydın şimdi sen bağıracaktın dedim.Teşekkür etti.Görünüşü İskorpite göre çok masum.İnsanlarıda bu yanıltıyor.Eti lezzetli ama temizlerken çok dikkat etmek lazım.
uğur
bir gece avında yakaldım ılk defa bılmıyordum ucuz yırttım yanımda balıgı tanıyan bır abim sayesinde kayıga balıgıcıkarmadan misinayı kesıp suya balıgı gerı bıraktım yaklasık 30-35 cm buyuklugunde vardı bır an levrek cınsı bır sey zannettım
HAKAN
Bana da denk geliyor o meret.Zaten beni en çok seven hanos ve trakonyalar.
Tolga Cevizci
Hakan çekiyomudur nedir valla anlamadım. Ama hanoslarada dua ettiğin dakikaları unutma biggrin.gif

Emrah bilgi paylaşımı için teşekürler.
HAKAN
ALINTI
Ama hanoslarada dua ettiğin dakikaları unutma

Dua ediyorum onlara wink.gif
berk43
Hay trakonyalar soksun sizi! biggrin.gif Sitede bi Tolga' nın babası muhabbetidir gidiyo valla...
Yok kardeş bu böyle olmayacak, ben sırt çantama 2 levrek saklayıp geliyorum oraya. ( Ne lur ne olmaz, hile mübah bu işte. ) tongue.gif biggrin.gif biggrin.gif
ayibogan sefa
gecmis olsun ümit verdiginiz bilgiler benim gibi denizde acemi olan birisi icin cok iyi oldu tesekürler
cakır
09.11.2008 Tuzla'da uzun olta ile lüfere dolaşırken oltama atlayan zehirli bir trakonyaimiş...
Yakaladıgım anda ne oldugunu bilmedigim için,igneden elimle çıkartmadım,elimle alsaydım
kelimeişahadet getirmem gerekecekti...Ucuz yırtım geliba???

Tüm balıkçı arkadaşlara duyrulur kesinlikle ellemeyiniz... nono.gif

breis07
evet mehmet iyiki elini deymemişin bizim akdenizde coktur 100-150 gr falan neyesede fakat büyükleri hastanelik yapar. ucuz atlatmışın gecmiş olsun fakat eti cok güzeldir onun kulak arkası ve ensesindeki .siyah başlı kılcık dikenler var kafayı kes ensedeki dikenlerde kesince iş tamam tabi dikkatli olmalısın ölüsüde batsa eline aynı tesiri olur. :)tabi bazı yerlerde ona edrenike de denir
ayibogan sefa
mehmet .aman dikat et .iyiki eline almamisin allah korusun senin icin hic iyi olmaz di .cok tehlikeli smile.gif

bende yakaladim bayagi büyüktü .kamil abinin dedigi gibi arka kulaklardan kes ,dikenlerini makasla al temizle ye cok nezetli eti smile.gif
ufukhoca
Mehmetciğim,geçmiş olsun iyiki elinle almamışsın.Ama biz bu balığı irisi gelsin diye çok ararız.Zira

tulum çıkardıktan sonra tavası süper lezzetli olduğu için ben çok severim.Lipsos ve İskorpit de aynı

şekilde.
seferihisar
öncelikle geçmiş olsun diyorum .biz dragonya,iskorpit,kırlangıç,adabeyi gibi zehirli dikenli bu balıkları önce kafasını dikkatle kesip atarız sonra derisini yüzüp çorbasını yaparız.süper olur.tavsiyemdir.
cakır
Tavsiyeleriniz için teşekkürler,
ama balıgı kedilere verdim bile...Keşke yorumlara daha önce baksaydım... blink.gif
memo07
Mehmet abi büyük geçmiş olsun bu balığa Antalya'da edrekene derler.Üç yıl önce yakalamıştım tekneye alırken düştü çırpınıken topuğumdan şişledi soluğu hastanede aldım.Tecrübe ile sabittir.O balığın acısını hala hissederim.
MELİH GÜLAN
Mehmet kardeşim bu balık oralaradamı gelmiş hayret valla denizlerimizi saran bir tehlike bu , yıllardır ilkkez bukadar çok oltaya geldiğini görüyorum aman dikkat good.gif
Serdar Öğretmen
ALINTI(MELİH_REİS @ Nov 11 2008, 12:34 AM) *

Mehmet kardeşim bu balık oralaradamı gelmiş hayret valla denizlerimizi saran bir tehlike bu , yıllardır ilkkez bukadar çok oltaya geldiğini görüyorum aman dikkat good.gif

Melih Reis. Eskidende bu balık istanbulda vardı. Bilhassa tepesindeki üç adet dikene çok dikkat etmek gerekir. Akrep zehiri gibi zehiri vardır. İsporpitden bile daha zehirlidir. O yüzden yanımızda amonyak bulundurmakta yarar var. İstavrite benzediği için çapariye geldiği zaman karıştırılır. İstavrit gibi avuçlandığında gerisini sen düşün. Allerjisi olmuyanı öldürmez ama hastanelik yapar. O yüzden bilmediğimiz balık geldiğinde veya tutulan balığa bakmadan balığı ellememek gerekir.
Cenk Bayraktar

TRAKONYA BALIĞI

Trachinus Draco

Trachinidae familyasındandır. Denizlerimizdeki dikenleri en zehirli balıklardandır. Sularımızda farklı türleri bulunmaktadır. Ortalama boyları 15-20 cm. 'dir. En irileri olan kum trakonyası 35-40 cm. civarındadır. en zehirli dikenlere sahip olan VARSAM 'ın ( Trachinus Vipera ) boyu ise 10 cm. 'dir.

Trakonyaları gövdeleri şekil itibariyle füzeyi andırıp , yan tarafları yassıdır. Solungaç kapaklarının üzerinde birer sivri zehirli diken mevcuttur. Sırtı leopar desenli gibi tabir edilebilir ve sarı üstüne kahverengi beneklidir.

Birinci sırt yüzgecinin altı dikeninden ilk üçünün diplerinde kuvvetli zehir taşıyan bezler bulunmaktadır. Bu bezler kanallar vasıtası ile dikenlerin uçlarına kadar zehir akıtırlar.

Gözleri kırmızı renkte olup kafanın üstünde yana doğru çevriktir. Üstünde geçen balıkları rahatlıkla görme becerisine sahiptir. Genel olarak dipte yatan bir balıktır. Kuvvetli kasları sayesinde avının üstüne dipten fırlarlayıp atlar ve yakalar.

Boğazlar, Ege, Marmara ve Batı Karedeniz 'in çamurluk ve kumluk sahillerinde bol miktarda bulunurlar.

Sinarit ve Levrek gibi balıklara yem olanbilen bu balık avcı tarafında yutulduğu takdirde sırt yüzgeçlerini açarak balıkların midelerine batırır ve çoğunun ölmesine sebep olurlar.

Denizden çıktıktan, hatta öldükten sonra dahi zehirliliği devam eder. Özel olarak avcılığı yapılmaz. Aynı zamanda Çarpan Balığı olarak adlandırılan Trakonya Kış aylarında derinlere çekilir. Eti lezzetli olmakla beraber, az avlandığından ekonomik değeri yoktur.

Dikkatsizlik veya kötü tesadüf sonucu balığı dikenlerine maruz kalan kişiye , dikenlerin battığı yere temiz bir bez yada şişenin ağzı ile hemen amonyak sürülmelidir. eğerki amonyağın bulunmadığı durumlar mevcut ise 3-4 adet kibrit ucu ıslatılıp iğnenin battığı yere sürülebilir. Fakat bu kısa zaman kazanmadan ileri gitmeyecektir. Kişi hemen en yakın sağlık kurum yada kuruluşuna götürülmelidir.

Zehir hızla vücuda yayılarak sinir sistemini etkiler , battığı yer el , kol yada bacak gibi bölgeler ise kişi tedavi olmadığı takdirde bu uzuvlarını kaybedebilir. vücutta ise organlarına çok yüksek hasarlar verebilir.

Sevgi ve Saygılarımla
Cenk Bayraktar
rado
ben yakınen tanırım kendilerini yeğenim üstüne basmıştı balıklı ovada ve urlada tedavisini yaptırmıştık tabi o gün keyfimiz kaçmıştı sevmeyiz kendilerini.
mırmır26
Cenk teşekkürler.

Demek buymuş o zehirli cisim. 2 saatten fazla ayağım inanılmaz derecede sancımıştı.

Yer Sarımsaklı-Badavut daha önce de sabıkası olduğunu duymuştum.

Denize girmeye cesaret edemeyen bir yakınıma yol göstermek için koşarak yanına gitmiştim ve zemine biraz dikkatsiz basmıştım.

Denize balıklama atladım suyun içinde hemen sancıyı aldım, daha hızlı yüzdüm acı geçsin diye kendimi kıyıya attım sancı artarak devam etti.

Tatlı su vs. hiçbir şey etki etmedi,bacağım sürekli şişti, ev 10 km uzakta klimayı açtım yine fayda yok sanki ayağım kopmuş o derecede bir acı bilmiyorum.

Eve gidince hemen uzandım ama sancıdan duramıyorum. Devlet hastanesine de gitmedim.

Kantoron yağı sürünce acı azaldı ve geçti sonunda.

Diken yoktu ama, zehirli bir kaya yosunu olduğunu sanmıştım demek buymuş.
Cenk Bayraktar
ALINTI(mırmır26 @ Dec 23 2010, 01:13 AM) *
Cenk teşekkürler.

Demek buymuş o zehirli cisim. 2 saatten fazla ayağım inanılmaz derecede sancımıştı.

Yer Sarımsaklı-Badavut daha önce de sabıkası olduğunu duymuştum.

Denize girmeye cesaret edemeyen bir yakınıma yol göstermek için koşarak yanına gitmiştim ve zemine biraz dikkatsiz basmıştım.

Denize balıklama atladım suyun içinde hemen sancıyı aldım, daha hızlı yüzdüm acı geçsin diye kendimi kıyıya attım sancı artarak devam etti.

Tatlı su vs. hiçbir şey etki etmedi,bacağım sürekli şişti, ev 10 km uzakta klimayı açtım yine fayda yok sanki ayağım kopmuş o derecede bir acı bilmiyorum.

Eve gidince hemen uzandım ama sancıdan duramıyorum. Devlet hastanesine de gitmedim.

Kantoron yağı sürünce acı azaldı ve geçti sonunda.

Diken yoktu ama, zehirli bir kaya yosunu olduğunu sanmıştım demek buymuş.

Çok geçmiş olsun Gökhan , ciddi anlamda tehlikeli bir rakibimiz. Bu konuda bir şekilde dikkatli ve bilgi sahibi omalıyız, ufak ve üzücü hikayen için geçmiş olsun dileklerimi yineliyorum.

ALINTI(rado @ Dec 23 2010, 01:05 AM) *
ben yakınen tanırım kendilerini yeğenim üstüne basmıştı balıklı ovada ve urlada tedavisini yaptırmıştık tabi o gün keyfimiz kaçmıştı sevmeyiz kendilerini.

Sizede çok geçmiş olsun Rıdvan abi
mırmır26
Rıdvan Abi size de geçmiş olsun,
Cenk sağolasın, o gün bugündür denize kaplumbağa hızıyla yaklaşırım. Büyük beyaz köpekbalığı daha iyidir. smile.gif
serhatgunes
Cenk bilgilr icin tesekkurler. Yanliz bir not, trakonyada yanaklarin kenarinda da dikenler bulunur. Baligi en alttaki fotografta yanlarindan tutan abimiz daha sonra aciyla kivranmistir biggrin.gif Siz siz olun, bu baligi yanaklarindan tutmayin.

Eger denizin ortasinda sokardsa ve amonyak yaninizda yoksa idrar da is gorur. Eger alerjiniz varsa, kalbiniz saglam degilse ciddi tehlikedesiniz demektir.

Bende bu balikla tanistim. Demekki alerjim yokmus biggrin.gif Fakat bu balik beni carptiginda parmagima zeytinyagi surmuslerdi. Hos genede parmak sisti biggrin.gif

Rastgelsin...
Rauf
ÖZEL dosyamdan kendilerine ait cektiğim fotosu mad.gif smile.gif

SIRT ve Gazlamasındaki dikenlere yakın bakış
Cenk Bayraktar
Tşk Rauf bey, sizin trakonya da pek yakışıklıymış smile.gif
bülent abi
Cenk bilgilendirme için teşekkürler. Belki bir çoğumuz tanıyoruz, ancak tanımayanlara inşallah denk gelmez...
Cenk Bayraktar
ALINTI(bülent abi @ Dec 23 2010, 09:37 AM) *
Cenk bilgilendirme için teşekkürler. Belki bir çoğumuz tanıyoruz, ancak tanımayanlara inşallah denk gelmez...

Katılıyorum Bülent abi , hoş bir karşılaşma yaşmaması kuvvetle muhtemel , dikkatli davranmak gerekir. smile.gif
S.Uğur Orhan
Cenk,Datça ve Marmaris'de oltama sık takılan canavarlardan birisidir bu balık.Gerçi etinin lezzetli olduğunu söylüyorlar ama ben şimdiye kadar hiç yemedim.Sırf bu ve iskorpit yüzünden teknemde sürekli kalın amele eldivenlerini mutlaka bulundururum.
Cenk Bayraktar
ALINTI(S.Uğur Orhan @ Dec 23 2010, 01:22 PM) *
Cenk,Datça ve Marmaris'de oltama sık takılan canavarlardan birisidir bu balık.Gerçi etinin lezzetli olduğunu söylüyorlar ama ben şimdiye kadar hiç yemedim.Sırf bu ve iskorpit yüzünden teknemde sürekli kalın amele eldivenlerini mutlaka bulundururum.

Uğur bey trankonyayı bilmem ama , dünyanın en lezzetli balık çobasının mimarı , İSKORPOT tir biggrin.gif

Olsa da yesem smile.gif
~SyLVeSTeR~
ALINTI(Cenk Bayraktar @ Dec 23 2010, 02:49 PM) *

Uğur bey trankonyayı bilmem ama , dünyanın en lezzetli balık çobasının mimarı , İSKORPOT tir biggrin.gif

Olsa da yesem smile.gif

yaptında yemedikmi kardeşim biggrin.gif
Cenk Bayraktar
ALINTI(~SyLVeSTeR~ @ Dec 23 2010, 02:53 PM) *

yaptında yemedikmi kardeşim biggrin.gif

Ayıpsın bir dahaki inciraltı balıkçı barınağı restauran buluşmasında yaparım kardeş smile.gif
ahmet1833
Bilgilendirme için teşekkürler...
Rauf
ALINTI(Cenk Bayraktar @ Dec 23 2010, 09:11 AM) *

Tşk Rauf bey, sizin trakonya da pek yakışıklıymış smile.gif

Cenk, BEY de nereden cıktı sad.gif samimi olalım lütfen smile.gif
Cenk Bayraktar
ALINTI(Rauf @ Dec 24 2010, 02:24 PM) *

Cenk, BEY de nereden cıktı sad.gif samimi olalım lütfen smile.gif

Peki Rauf abi , nasıl istersen smile.gif
Bu basit görünüm sadece metinlerden oluşur. Resim ve Daha Fazla Bilgi Görmek İçin Forumun Normal Haline Geçmeniz GerekmektedirBuraya Tıklayın.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.