Yardım - Ara - Üyeler - Takvim
Normal Forum Görünümü: niğde gümüşler barajı
BALIKÇIADASI.CoM Forumları > TATLI SU BALIK AVCILIĞI / FRESH WATER FISHING > Balık Avı Maceraları ve Hikayeleri "TATLI SU"
vedat_sore
geçen sene sonbaharda yakalamış olduğum sazanlarımın içerisinde sazana benzeyen kırmızılı , beyazlı , sanki japon balığı gibi, bir tür balık peydah olduğunu gördüm.. bir çok kişi evlerinde akvaryumda besler oldu.. akvaryumda olanların kuyruğunun uzadığını farkettim.. kiloluk olanlarına hiç rastlamadım. ve hiç yemedim. yakaladığım balıkları salıverdim. bunun ne balığı olduğunu bilenleriniz varsa bizde öğrenmek isteriz..

NİZO
Sazan olduğu kesin ve tahminimce israil sazanı olabilir ama sadece tahmin smile.gif
Emrah Erdal
Bu baliklar bildigimiz yapon baligi ve sazan kirmasi. Bilincsizce sulara atilan ve sazanlara ciftlesen bu baliklarin hicbir ekonomik degeri yok ve yerel balik turlerine ciddi olarak zarar veriyorlar. Bu kirmalar sazan, kefal gibi turlerin yumurtalarini yiyorlar ve bir sure sonra bulunduklari golde baskin tur haline geliyorlar. Sonra gecmis olsun o gole; cok yazik!
NİZO
ALINTI(djemr @ Nov 21 2008, 04:57 PM) *

Bu baliklar bildigimiz yapon baligi ve sazan kirmasi. Bilincsizce sulara atilan ve sazanlara ciftlesen bu kirma baliklarin hicbir ekonomik degeri yok ve yerel balik turlerine ciddi olarak zarar veriyorlar. Bu kirmalar szan, kefal gibi turlerin yumurtalarini yiyorlar ve bir sure sonra bulunduklari golde baskin tur haline geliyorlar. Sonra gecmis olsun o gole; cok yazik!

Emrah sanırım bu kırma değil bir çeşit sazan konuyu ve resimleri bu işin uzmanı bir arkadaşıma yorumlaması için gönderdim bakalım cevabı ne olacak
eğer senin dediğin gibiyse yazık sad.gif
ama değilse çok sevineceğim smile.gif
z1000
Evet Vedat abi balık sazan ve japon balığı çiftleşmesiyle ortaya çıkan bir balık olabilir
seferihisar
atıldıkları gölde baskın tür oluyor ve hiçbir ticari değeri yok.çin sazanı diye duymuştum bir ara .herhalde bu o.havuz balığı da deniyor sanırsam..
abdurrahman
Sevgili Vedat bu balığa literatürde " havuz balığı " deniliyor dsi bir çok gölete bunlardan bırakıyor aslında bir sazan çeşidi ama kokuyor büyümüyor çeşitli eşleştirmeler sonucu türetilmiş bir balık belki suyun dibindeki yosunları otları yiyiyor dur veya başka bir işe yarıyordur ama doğrusu benim hiç bir işime yaramadı aksine attığım yemleri hemen kaptı ve sazan avımı bozdu. smile.gif
Emrah Erdal
Bu ulkemizde ilk kez olmuyor. Daha oncede ayni balik baska bir golumuzde daha gorulmus ve "Bir golun bitisi" adindan bir belgesel bile yapilmisti. Ayni zamanda gazetelerdede haberleri cikmisti. Baliklari birakan profesyonel balikci, sadece baliklari yasamalari icin biraktigini(10 adet) ancak bu baliklarin ileride kendilerini ekmeklerinden edecegini(adam yakaladigi sazan baliklariyla gecimini sagliyor) tahmin edemedigini belirtmisti.
Emrah Erdal

Yozgat'ın Esenli barajından avlanan balıkçılar kan ağlıyor. Nedeniyse göle atılan bir kova japon süs balığı. Dört sene önce 'çeşit olsun' diye göle atılan japon balıklar yerli sazanların neslini bitirdi..!

Kendi ellerimizle geleceğimizi hiçe sayarak elimizdeki değerlerin çöpe atıyoruz. Sonra da gülerek bunu anlatıyouz.. Bu nasıl bir anlayış ve hassasiyettir?
Emrah Erdal
Yozgat'ın Esenli ve Gedikhasanlı kasabası sınırları içerisinde bulunan Gelingüllü Barajı, japon sazanların istilasına uğradı...

Atılan ağlardan sazan yerine süs balığı çıkaran balıkçılar, devletten yardım bekliyor.

Gelingüllü Sulama Barajı'na 5 yıl önce çeşit olsun diye bırakılan Japon süs balıkları, sazan balıklarının neslini tüketerek barajı istila edince balıkçılar işlerini bırakmak zorunda kaldı. 1993 yılından beri Gelingüllü Barajı'nda balıkçılık yapan İsrafil Karaca, 1993-1994 yıllarında serilen 100 metre ağla 2 saat içerisinde 80-100 kilogram balık yakaladıklarını belirterek, "Şu anda onun binde birini dahi tutamıyoruz. Bunun nedeni suların aşırı derecede azalması ve barajı süs balıklarının istila etmesidir." dedi.

5 yıl önce bir vatandaşın çeşit olsun diye baraja Japon süs balıklarından bıraktığını ve bunların hızlı bir şekilde çoğaldıklarını söyleyen Karaca, "Süs balıkları sazan balıklarının yumurtalarını yediği için sazan balıklarının nesli tükeniyor, süs balıkları çoğalıyor. Bugün attığımız 500 metre ağdan 17 tane sazan, 62 tane süs balığı çıktı. Süs balıkları da yenmediği için balıkçılar zarar ediyor. 1993-1994 yıllarında 30 kayıkla balıkçılık yapılırken, bugün kayık sayısı 12'ye düştü. Bugün balıkçılık yapan insanlar ise, sadece evine ekmek götürebilmek için bu işi sürdürüyor. Hepsi de zarar etmesine rağmen yapacak bir işleri olmadığı için balıkçılığı sürdürmeye çalışıyorlar." diye konuştu.

Devletten süs balıklarının temizlenmesi konusunda yardım istediklerini ifade eden Karaca, "Süs balıklarını yiyen dişli balık varmış, bu baraja o balıklardan atılmasını istiyoruz. Ayrıca sazan balığının barajda nesli tükendiği için yeni balıkların bırakılmasını bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Barajda balıkçılık yapan Aslan Başol ise, süs balıklarının barajdan temizlenmesi konusunda devletin yardım etmesi gerektiğini söyleyerek, "Ayrıca Devlet Su İşleri barajdan aşırı derecede su boşaltmaktadır. Havaların da kurak gitmesi barajdaki su seviyesini çok aşağıya düşürmüştür. Barajın altında kalan yerleşim yerleri çıkmıştır. Barajda tekne ile gezmeye korkuyoruz." dedi.

Ayhan Tekin isimli balıkçı da, süs balıklarının fazla büyümediğini ve sazan balıklarının yendiğini ifade ederek, devletin buna bir çare bulmasını istedi. (İHA)
rasimydz
bencede sazan kırmasısı.uşak eşmenin.takdiye bir barajı var veyada üç kuyular barajı deniyor bu balıklardan oradada var.

baraja peynir suyu giriyor kolan köyunde peynir fabrikası var oradan giriyor artıklar. cok pis kokuyor gece ve sabah belirli satklerde kokudan durulmuyor.

rengi olmasa tambir israil sazanından ayırt eden sadece rengi.
vedat_sore
ALINTI(rasimydz @ Nov 21 2008, 05:25 PM) *

bencede sazan kırmasısı.uşak eşmenin.takdiye bir barajı var veyada üç kuyular barajı deniyor bu balıklardan oradada var.

baraja peynir suyu giriyor kolan köyunde peynir fabrikası var oradan giriyor artıklar. cok pis kokuyor gece ve sabah belirli satklerde kokudan durulmuyor.

rengi olmasa tambir israil sazanından ayırt eden sadece rengi.

bizim oralarda kırmızı sazan diyorlar.. şu an gümüşler barajının heryerini sarmış durumdalar..
kipranos
Vedat,bu balık ''Süs Sazanı'' diye geçen ve 2/2 Numaralı Tebliğ'in 8.maddesinin,2 nolu çizelgesinde tarif edilen ''Ekolojik Açıdan Zararlı Balıklar'' listesinde ''Havuz Balıkları'' olarak tanımlanan balıklardan bir tanesi.

Sazan cinsini dölleme kabiliyeti olduğu için;sazan ırkına zararlı olduğu teşhisi var.

Yalnız,benim düşüncem şu:Oltaya takılı süs sazanı oraya yeni gelmiş bir balık.Normalde bunlar,doğal ortamda kırmızı renklerini zamanla kaybedip;sarımsı kahve veya siyah benekli açık kahve rengine dönüşüyorlar.İçlerinden çok azı aynı kırmızı rengini koruyor.
MELİH GÜLAN
ALINTI
Bu baliklar bildigimiz yapon baligi ve sazan kirmasi. Bilincsizce sulara atilan ve sazanlara ciftlesen bu baliklarin hicbir ekonomik degeri yok ve yerel balik turlerine ciddi olarak zarar veriyorlar. Bu kirmalar sazan, kefal gibi turlerin yumurtalarini yiyorlar ve bir sure sonra bulunduklari golde baskin tur haline geliyorlar. Sonra gecmis olsun o gole; cok yazik!

ALINTI
Yozgat'ın Esenli barajından avlanan balıkçılar kan ağlıyor. Nedeniyse göle atılan bir kova japon süs balığı. Dört sene önce 'çeşit olsun' diye göle atılan japon balıklar yerli sazanların neslini bitirdi..!

Kendi ellerimizle geleceğimizi hiçe sayarak elimizdeki değerlerin çöpe atıyoruz. Sonra da gülerek bunu anlatıyouz.. Bu nasıl bir anlayış ve hassasiyettir?

ALINTI
Vedat,bu balık ''Süs Sazanı'' diye geçen ve 2/2 Numaralı Tebliğ'in 8.maddesinin,2 nolu çizelgesinde tarif edilen ''Ekolojik Açıdan Zararlı Balıklar'' listesinde ''Havuz Balıkları'' olarak tanımlanan balıklardan bir tanesi.

Emrah ve Kılınç abinin belirtiği gibi kardeşim .
Bunlar zamanında bilinçsizce suya salınan Japon balıkları , daha sonra sazanlarla çifleşip bulunduğu yeri bitiriyor mad.gif
gürki
Yazık o güzelim göletlere, demek bunun yüzündeymiş.
efemex
çine topçam barajında bu balıklardan dolu barajı bıtırdıler oltayı atar atmaz yemı yıyorlar lanet bır balık devlet bır caresını bulmalı bunların
MELİH GÜLAN
Bu balıkların ordan temizlenmesinin tek bir çaresi var bence oda o göle Turna , Tatlı su levreği gibi bir avcı balık aşılamak good.gif
Tek çare bu.
En azında yinecek bir balık olur.
turna
Tamamen süs balığı. Yozgat Gelingülü barajına bırakılan japon balıkları da geçimini o gölde balıkcılıkla kazanan bir vatandaş evindeki akvaryuma bakamayınca günah olmasın diye akvaryumu baraj gölüne boşaltıyor. Aradan seneler geçince o balıkcı vatandaş da her attığı ağda kendi süs balıklarını yakalıyor. Yani kendi ekmek kapısını kendisi kapatıyor. Şimdi yaptıklarına çok pişman. Ama iş işden geçti.
MELİH GÜLAN
ALINTI
Şimdi yaptıklarına çok pişman. Ama iş işden geçti.

Abi bir önceki yazımda yazdığım gibi bu göle turna yada levrek atılmış olsa temizlenmez mi?
kefalciii07
haklısın melih kaptan gelincik yiyen onlarıda yer.
tasim yıldız
balığın görüntüsü çok şeker ama doğaya açtığı zarar çok büyük sad.gif
turna
reis haklısın ama buralarda geçimini balıktan sağlayan bir sürü balıkcı esnafı var onlarada siz üç sene buraya girmeyeceksiniz diyemiyorlar ticaret kanunu var.
MELİH GÜLAN
ALINTI(kefalciii07 @ Nov 27 2008, 06:21 PM) *

haklısın melih kaptan gelincik yiyen onlarıda yer.

Öncelikle hoş geldin arkadaşım smile.gif söylediğim mantıklı Yani wink.gif biggrin.gif ,avcıyı diğer bir avcı ile bertaraf etmek gerekir good.gif

ALINTI
reis haklısın ama buralarda geçimini balıktan sağlayan bir sürü balıkcı esnafı var onlarada siz üç sene buraya girmeyeceksiniz diyemiyorlar ticaret kanunu var.

Mehmet abicim devlet isterse 3 değil 5 yıl yasak koyar yeterki istesin smile.gif
Bu basit görünüm sadece metinlerden oluşur. Resim ve Daha Fazla Bilgi Görmek İçin Forumun Normal Haline Geçmeniz GerekmektedirBuraya Tıklayın.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.