Yardım - Ara - Üyeler - Takvim
Normal Forum Görünümü: SİLİKON KANDIRICILAR İLE KIYIDAN AT-ÇEK
BALIKÇIADASI.CoM Forumları > BALIKÇILIK EKİPMANLARI VE KULLANIMLARI / FISHING EQUIPMENTS AND THEIR USE > Ortak Kullanım Malzemeler > Sahte yemler
Apuami
Sevgili Ada dostlarım

Bu lodoslu günlerin bitmesini ve hemen arkasından poyrazlı günlerin gelmesini sabırsızlıkla evde beklerken Kılınç ın yapmış olduğu o güzelim Silikon Ragloular ile süslenmiş çaparileri görünce bande bu etkin sahtenin kıyıdan av taktiklerini ele almak için bu konuda değerli Vedat üstadım dan ögrendiklerimi sizlerle paylasmak istedim.

Canlı yemle yapılan bırakma ve sırtı konusunu bir tarafa bırakırsak,gerek kullanma alanının genişliği,gerek levrek icin cazip bir sahte olması ve gerekse fiyatının - bir voblere nazaran - çok ehven olması gibi hususlar açısından iddia edebilirki en etkin yöntem SİLİKONCULUKTUR. Hatta bu cezbedicinin tatlısu kasna avlarında da oldukça başarılı sonuçlar verdiği bir çok usta tarafından teyit edilmektedir.

Kıyıdan silikonla avcılıkta bize iki tür kamış ve makara lazım olacaktır.Elbette hepimizin yaşadığı bütçe sorunları nedeniyle genel amaca yönelik tek bir uygun makara ve kamış yokmudur diye içinizden sormaya başladıgınızı şimdiden duyar gibiyim. smile.gif Ancak maalesef randıman ve rahatlık sözkonusu ise böylesine bir takım yoktur. sad.gif Kim ne derse desin,ben bu kamışımla her ceşit avın üstesinden gelebiliyorum kabilinden iddialar bence gerçekleri tam olarak yansıtamaz. Avcı bu durumun idrakine tecrübesi ilerledikce varacaktır bundan emin olabilirsiniz.

İlkönce silikonu istediğimiz yere ulaştırmamızı sağlayan şamandıra kullanımı konusunu ele alalım. Bu konuda işin püf noktası, şamandraya usulünce eklenmiş misina kolunun uzunluğudur. Haddinden fazla yakın olarak kısa tutulan misina yerine,olabildiğince şamandraya uzak bağlanmış misina ucundaki silikon raglou kesinlikle daha randımanlı olacaktır.

Burada takımlar için marka ve uzunluk vermek dogru olmaz .Zira piyasada hem pahalı olmayan ve hemde uygun muhtelif kamışlar var . Bu durumda aşağıdaki anlatımlara uyan birini alıp kullanmak en dogrusu olacaktır.

Silikon olabildiğince hafif bir sahte olduğuna göre,onu balık vaad eden istenilen bir yere ulaştırmak icin illaki bir ağırlık kullanmak zorunluğu vardır.Bunun için hem bize bu atım kolaylıgını sağlayacak ve hemde görünmezlik avantajına sahip olacaka iki aparat mevcut. Bunlardan ilki cok büyük olmayan,oval, şeffaf, tapalı şamandra ile uygun büyüklükteki şeffaf sıyırtma olarak tanımlayabileceğimiz sbirilonodur. Her ikiside piyasada ucuz olarak temin edebileceğiniz aparatlardır.

Ne demiştik sahte olabildiğince şamandradan uzak olmalıdır.Peki bunu nasıl randımanlı olarak sağlarız? İş hayli uzun bir misinanın ucuna sahteyi bağlayıvermekle bitmiyor tabii. Burada esas olan takımınızı rahatlıkla kullanmak,istediğiniz yere ulaştırmak ve balık aldığınızda onu kolayca oraya,buraya carptırmadan dışarı alabilmektir. Bunun icin kişi boyunun uzunluğuna,kollarının uzunluğuna ve kamışının uzunluğuna denk olarak misinasının boyunu kendi ayarlamak duruımundadır. Şayet 1,90 boylarında basketci tipinde bir adam iseniz ve kamışınızıda bu ölcülerime göre seçmişseniz bu durumda herhalde en az iki kulac misina kullanmak gerekirdi.

Eger bu fiziksel olculerde değilseniz bu durumda nispeten düşük aksiyonlu esnekce hafif bir kamış secip ince ancak guclu bir misina kullanıp,uygun fırketeli fırdöndüyü firketesinden kasılıp kasılmadığını kontrol ettikten sonra şamandranın her iki tarafında bulunan halkalarından birine gecirmeniz gerekecek. Sonra da diğer halkasınada,cesaret edebileceğiniz incelikte misinayı boyunuza kollarınızın uzunluğuna ve balığı sudan dışarı alırken bulunduğum yere carptırmadan alabileceğiniz uzunlukta tutup silikonunuzu bağlamak tabi.

Bakın burada önemli olan cok uzun kamış kullanır, silikonun misina uzunluğunuda istediğim kadar uzun bağlarım basit mantığı değildir. nono.gif Önemli olan sizin takımınızı rahatlıkla,yorulmadan,gerekli aksiyonları kolaylıkla verebileceğiniz bir takım kullanmanızdır.

Bilirsinizki levrek sığ suların balığıdır.Bir karış derinliğe bile girebilir.İşte silikonun en carpıcı avantajıda balığa cazip görünmesinin yanısıra bu denli sığlarda randımanla kullanılabilmesidir.Rapalayla asla bunu sağlayamazsınız(Damaksız WTD aksiyonlu yüzen tipler haric).

Levrek limanların,mendireklerin balığıdır. Elbette akıma,beslenmek icin meralara cıkar,uzun mesafelerde kat eder.Ancak nihai yeri yılın hemen 12 ayı ayrılmadığı yerler işte bu mendireklerdir. Neden ayrılsınki orada teke,gümüş,kaya balığı,kücük yengec, ilerya gibi sevdiği yemleri her zaman bulabilecektir. smile.gif
Ancak ÖNEMLİ bir gerçek var - Levrek ürkektir. ohmy.gif Gürültüyü, patırdıyı, uskur sesini sevmez. Hemen uzaklaşır ve yeme bakmaz bile. Sabahın alaca karanlığında levrek bu yerlerde beslenme teleşındadır.Hani gürültü başlamadan önce.Zamanınız bu zamandır.Bu arada yaptığı combalakları gözleyiniz.Yavru balıkların paniklemesini sudan dışarı canlarını kurtarmak icin kacıştıklarını izleyiniz.Kendinizi gizleyerek buralara oltanızı atınız.Şamandra suya inmeden önce hafifce kamışınızı geri cekinizki,kol misinanız ana misinanıza,şamandranızın orasına burasına ve özellikle düğümlü yerlerin ucunda bırakılan misina kalıntısına takılmasın.

Levrek çok ama çok meraklı balıktır. Arkadaşlarından biri combalak yaparsa diğeri onu kollar yönelir.İşte burada yapacağınız iş bu oynakları taklittir.Dörtte ücünü suyla doldurup yarı batan hale getireceğiniz şeffaf şamandranız size bu avantajı sağlayacaktır. Hafif kesik hareketlerinizle,fazla abartmadan bu oynakları taklit edebilirsiniz.Sonrasında hafifce cekmeye devam ediniz.O kovalayacak ve sahtenizi kapıverecektir.
İlk balığı aldınız diğerleri şüphelenebilir.O güzeli ihtimamla iğnesinden cıkarınız.Varsa termosunuzda bi sıcak çay içiniz. Uslanmaz tiryakilerimiz de sigara yakıp ortalığın eski haline dönmesini beklesin. Sakin,dikkatli ama seri hareket ediniz.Heyecanlanınız ama bağırmanız gelirse bunu yapmayınız.

Aynı şekilde devam ediniz.Show yarım saat veya az fazlası sürecektir.
Sonrasında onlar meralarına açılacaklardır. Sizde iyi takip ederseniz bir ikisini daha kandırabilirsiniz. Aynı benzer olay mendireğin sessizliğe bürünmesinin akabinde akşamüstü saatlerinde,hava kararmaya yakın maksimum bir saatlik sürecte tekrar başlayabilir.Bu saatlerdede benzer şekilde avlanabilirsiniz.

Şimdi gelelim silikon kullanımında dikkat edilecek bazı önemli noktalara.
Bir kere silikonunuz yanlış muhafaza edilmekten ötürü kuyruğu yamulmuş olmamalıdır.Yan yalpalıkları eşit aksiyonu düzgün olmalıdır.Boyunu cok büyük secmeyiniz.Maksimum 10,5 luk size yetecektir.Hatta 6,5 luk bile iş görecektir.Renkleri şeffaf simli,baş tarafı mavi sonlarına doğru beyaz,keza yeşilimsi beyaz grili beyaz süt rengi,sedef rengi olabilir.Hemen hepsi iş görebilir.

Birkac atıştan sonra silikonunuzu kontrol ediniz.Gözünüz hep yeminizin yüzüşünde olsun.Dışarı almadan az önce yüzüşünü iyice kontrol edebilirsiniz.Atış esnasında yük bindikce iğnesi gereğinden fazla silikonun icine gömülebilir,yada dışarı cıkabilir.Bu durumda iceri girmişse kamburlasan,dışarı cıkmışsa bel veren hale gelen silikon roglou levreği cezbetmekten geri kalabilir.Keza iğnesi yana doğru gelmiş olabilir.Bu kere sahte yan,yan yüzecektir.Düzeltiniz ve doğru aksiyonunu tekrar kazandırınız. Silkon seciminde iğne deliğinin cok bol olmamasına,yalpalıklarının eşit olmasına,kuyruğunun yamuk olmamasına dikkat ediniz.Bir rapala parasıyla on taneden fazla edinebilirsiniz.Muhafaza ederken kutusuna güzelce istif ediniz,Kuyruklarının eğri durmasına meydan vermeyiniz.....zira bir süre sonra o şekili alabilirler. sad.gif

Herkese kocaman kocaman LEVREKLER................. smile.gif

Not: Makale Vedat Abayoğlu'dan izin alınarak ve bilgisi dahilinde yayınlanmıştır... good.gif
MELİH GÜLAN
Oktay abi çok güzel bir makale olmuş good.gif
At-çeke meraklı olanlar ve levreği sevenler (kim sevmezki biggrin.gif ) için gerçekten harika bir makale clapping.gif
Vedat Abayoğluna mekale için çok teşekkürler smile.gif
kipranos
Teşekkürler,Oktay abi good.gif Kıyıdan şamandra ağırlıklı At-Çek için çok önemli bir kaynak olmuş.

Özellikle şamandra ile Ragot arasındaki mesafe hep kafamda muamma olarak kalmıştı.Ne kadar olmalı'nın cevabını bu güzel yazıda buldum. smile.gif

Bazı avcılar;ragota takılan iğnenin uç kısımın,ortaya değil de;misinasından biraz çekilerek,ragotun kuyruk kısımına ve ağzı yukarıya gelecek şekilde,serbetçe takılmasını tavsiye ediyorlar.Nedeni,Harami Balığın,ragottan şüphelenip,hafifçe kuyruğuna hamle yapıp,tadına bakmak istemesiymiş ve bu şekil takılırsa tadına bakarken bile yakalandığını söylüyorlar dont-know.gif

Bu konuda sen ne düşünüyorsun?
Apuami
ALINTI(kipranos @ Feb 14 2009, 01:19 PM) *

Teşekkürler,Oktay abi good.gif Kıyıdan şamandra ağırlıklı At-Çek için çok önemli bir kaynak olmuş.

Özellikle şamandra ile Ragot arasındaki mesafe hep kafamda muamma olarak kalmıştı.Ne kadar olmalı'nın cevabını bu güzel yazıda buldum. smile.gif

Bazı avcılar;ragota takılan iğnenin uç kısımın,ortaya değil de;misinasından biraz çekilerek,ragotun kuyruk kısımına ve ağzı yukarıya gelecek şekilde,serbetçe takılmasını tavsiye ediyorlar.Nedeni,Harami Balığın,ragottan şüphelenip,hafifçe kuyruğuna hamle yapıp,tadına bakmak istemesiymiş ve bu şekil takılırsa tadına bakarken bile yakalandığını söylüyorlar dont-know.gif

Bu konuda sen ne düşünüyorsun?

Kılınç dediğin gibi bu konuda bir çok fikir mevcut. Bence iğnenin yerini oynamadan kullanacağımız sahtenin boyunu doğru seçmek daha önemli. Mesela bir ispendeğin sadece 16 cm lik bir zargana modeli silikonun sadece kuyrugunun tadına bakmayı becerebileceği gibi. Ben Raglou lara ağzı yukarı gelecek şekilde zoka takanlarıda gördüm. Ama yaptıgım gozlemlerde sudaki aksiyonunun kesinlikle bozulduguna sahit oldum. Bence fiyatları uygun olan bu sahtelerin her çeşitinden yanımızda bulundurmakta fayda var. Çünkü bunun cazibesine kapılacak balıklar Sinaritten Iskarmoza oradan Zarganaya ve hayallerimizin Levreklerine kadar degısebiliyor. Sanırım gidilen merayı iyi gozlemlemek ve her boy ve çeşitten yanımızda bulundurmak iğne yerleri ile oynamaktan daha iyi olacaktır.
vedat_sore
oktay abi ellerine sağlık.. çok güzel bir makale olmuş..
Apuami
ALINTI(vedat_sore @ Feb 14 2009, 01:47 PM) *

oktay abi ellerine sağlık.. çok güzel bir makale olmuş..

Bakalım bu bilgiler şansımızın da yardımı ile bize ne zaman şöyle 7 kg veya üzeri bir Levrek getirecek smile.gif Zira bir arkadaşımın 1 hafta önce aldıgı tosun tam 7800 gr. Zor kırılacak bir trofe rekoru yani... sad.gif
kaan köklü
Bu güzel detaylı anlatım için teşekkürler Oktay abi. Doğrusu şimdiye kadar at-çek yaptığımda nedense hep rapala tipi sahte balık tercih ettim. Ancak anladığım kadarıyla silikon kandırıcılar belki bazen daha da güzel iş yapıyor. Takım çantama bunlardan da en kısa sürede ekleyeceğim.
MELİH GÜLAN
ALINTI
Zira bir arkadaşımın 1 hafta önce aldıgı tosun tam 7800 gr. Zor kırılacak bir trofe rekoru yani...

Görmeden birşey diyemeyiz biggrin.gif
Şaka bir yana arkadaşını ve Levreğini tanımayı çok isterdim good.gif smile.gif
kipranos
ALINTI(Apuami @ Feb 14 2009, 04:37 PM) *

Bakalım bu bilgiler şansımızın da yardımı ile bize ne zaman şöyle 7 kg veya üzeri bir Levrek getirecek smile.gif Zira bir arkadaşımın 1 hafta önce aldıgı tosun tam 7800 gr. Zor kırılacak bir trofe rekoru yani... sad.gif

Oktay abi,arkadaşının o levreği gece mutlaka gece yakalamıştır.Gece bu yöntemle at-çek yapmayı denedin mi?
Okan AY
oktay abi çok teşekkürler, kafamda soru işaretleri olan bir çok konuya parmak basmışsın...ellerine sağlık...

Ben melih reise bir şey sormak istiyorum...Daha önce dediğim gibi bu ada bir tutku oldu benim için...bir çok makale okudum, bir çok bilgiler edindim, bir çok kişsel tecrübenin nasıl efektif olarak hayata geçirebilineceğini öğrendim...

Tüm bu bilgiler bir kitapçıkta toplanabilirmi acaba ?? daha sonra bu kitapçık sayesinde adamıza bir gelir sağlanabilirmi acaba ???
memo07
Oktay abi harika bir yazı ve çok güzel detaylar vermişsin teşekkürler.

Bencede o levrek gece yakalanmıştır.
MELİH GÜLAN
Çok değerli bilgileri var üstadımız Vedat abinin.
Oktay abicim Senin vesilenle bunları öğrenmek ve arkadaşlarımızla birlikte pekiştirmek çok keyifli smile.gif

Her ikinize ve konuya derinlik kazandıran, pekiştiren dostlarımıza çok teşekkürler.
Apuami
ALINTI(kipranos @ Feb 14 2009, 08:15 PM) *

Oktay abi,arkadaşının o levreği gece mutlaka gece yakalamıştır.Gece bu yöntemle at-çek yapmayı denedin mi?

Tuncay arkadaşımızın trofe levreğinin remi aşagıda. Levreğin bindiği sahte silikon degil bir vobler. Avlak yeri Bandırma Kapıdag koyları. Tuncay ın avlaga varıs zamanı 6.20. Tosunu alış zamanı 6.40. Şimdi sıkı tutunun bu tosunu kıyıya çeken makineye yüklenmiş misina ise sadece 0.20 lik bir BERKLEY FIRELINE.. ohmy.gif

MELİH GÜLAN
Heyyy Maşallah Maşallah bune be abicim , gözlerim dört döndü biggrin.gif biggrin.gif

Tuncay usta harika bir levrek almış , tebrik ediyorum, selamımızı ilet abicim clapping.gif hi.gif

Kendisi burda olup bu avları kendi agzıyla dillendirip yayınlasaydı ,Ligte önemli bir yere gelirdi diye düşünmeden edemedim bak rolleyes.gif biggrin.gif
kipranos
Oktay abi,Levrek de hakikaten tosun gibiymiş good.gif O.20mm misinayla,bu balığın en az yarım saatte kıyıya alındığını tahmin ediyorum dont-know.gif

Makina-Kaloma ayarının önemini ortaya koyan çok güzel bir örnek good.gif
Apuami
ALINTI(kipranos @ Feb 15 2009, 03:21 PM) *

Oktay abi,Levrek de hakikaten tosun gibiymiş good.gif O.20mm misinayla,bu balığın en az yarım saatte kıyıya alındığını tahmin ediyorum dont-know.gif

Makina-Kaloma ayarının önemini ortaya koyan çok güzel bir örnek good.gif

Kılınç yüzde %100 haklısın bu konuda. Su kenarına gidip oltayı atmadan önce gerçekten kontrol etmemiz gereken şeyler var. Çünkü sudaki o takıma ne zaman neyin bineceğini asla tahmin edemez. Sonradan çekilen ahlar-vahlar da para etmez. sad.gif Çünkü bu trofeler insanın avcılık hayatı süresince 1-2 den fazla karşısına çıkmaz. Bence takımı suya fırlatmadan önce misinanın , fırdöndülerin, düğümlerin, sahtenin iğnelerinin, makinenin KALOMA ayarının durumunu muhakkak gözden geçirmak lazım. Sağlem ve uygun bir KEPÇE yi unutmamak kaydıyla tabiii smile.gif
Apuami
Değerli üstad Vedat abimizle az once gorustum. Son yagmurlarla coşmuş Gümüldür dereleri agızlarında avlanmak için bu hafta sonu Çanakkkaleden kalkıp trofe levreğe geleceğini söyledi.

Vedat üstad o yolu tepiyorsa muhakkak bir sebebi vardır.

Haydin AT-ÇEK sevdalıları bu pazar bir org yapalım...

Bu arada zaten sitemiz üyesi olan üstadımızın en kısa zamanda ADA mızda makalelerini yayınlayacağı müjdesinide aldıgımı soylemek isterim... smile.gif

tasim yıldız
at-çek bir sanat , evde 6-8 tane rapalam oldu bir gün birinin işe yaramasını umut ederek yenilerini alıyorum.

rapalaya o kadar paralar veriyoruz, eskilerin levreği don lastiği ile tuttuklarını duyunca kalbime kramplar giriyor. salikon kandırıcıları da alıcaz belli oldu sad.gif
muhsin
OKtay abim dünde konuşmuştuk bilgilerini kopyaladım ilk fırsatta deneyeceğim.

Vedat abinin levreği süper tebrik ediyorum.
FAKO
Ne mukemmel bir anlatim, hele silikon olunca!! Hayret, hele sukur, "hangi dagda kurt öldu"

- Avlak yerine geldiginizde lutfen YARMA gibi hemen denizin kiyisina inmeyin. Levrek icin AT-CEK yapiyorsak, lutfen o baligin kurnazligina yenilmiyelim.

- Cogu kere AT-CEK yaptigimiz zaman ve 100 bin kere yazmama ragmen hala POLAROID GUNES GÖZLUGU sistemine alismamis uyelerimizi secebiliyorum. AT-CEK yapildigi zaman emin olun!! cogu kez arkadan gelen baligi normal GÖZLER veya GÖZLUK ile secemezsiniz. Burada da balik yok diye bosuna cekip gidersiniz. Balik cok kere sahte yemin arkasindan geldigi halde yemi almiyorsa, silikonu baska silikonla degistirip, sessizce avimiza devam edebiliriz

- Gurultunun ne kadar tesirli oldugunu gözunuzle,hakikaten ILMI olarak ögrenmek istiyorsaniz, geceleyin deniz kiyisina inin ve ayaginiz ile yere vururken gözlerinizi denize cevirin ve bir an icerisinde 100 lerce isik huzmesinin yanip aninda da sönmesini göreceksiniz. Bu yakamozu becerebilen her yaratik BALIKTIR, sevgilerimle.

http://www.youtube.com/watch?v=jl2CJZij25U

NOT: Ustadimizin elindeki kanlar icerisindeki balik DOLFIN degilmi????(LAMBUKA)

http://www.youtube.com/watch?v=0WNprz_EwiQ

FAKO
Hangi takimlarla, hangi baliklar, gözunuze bir asinaligi varmi ??

http://www.swordfishingcentral.com/forum/o...pics-video.html
cemil üstün
yararlı bilgiler için teşekkürler.
Apuami
ALINTI(FAKO @ Feb 17 2009, 10:32 PM) *

Ne mukemmel bir anlatim, hele silikon olunca!! Hayret, hele sukur, "hangi dagda kurt öldu"

- Avlak yerine geldiginizde lutfen YARMA gibi hemen denizin kiyisina inmeyin. Levrek icin AT-CEK yapiyorsak, lutfen o baligin kurnazligina yenilmiyelim.

- Cogu kere AT-CEK yaptigimiz zaman ve 100 bin kere yazmama ragmen hala POLAROID GUNES GÖZLUGU sistemine alismamis uyelerimizi secebiliyorum. AT-CEK yapildigi zaman emin olun!! cogu kez arkadan gelen baligi normal GÖZLER veya GÖZLUK ile secemezsiniz. Burada da balik yok diye bosuna cekip gidersiniz. Balik cok kere sahte yemin arkasindan geldigi halde yemi almiyorsa, silikonu baska silikonla degistirip, sessizce avimiza devam edebiliriz

- Gurultunun ne kadar tesirli oldugunu gözunuzle,hakikaten ILMI olarak ögrenmek istiyorsaniz, geceleyin deniz kiyisina inin ve ayaginiz ile yere vururken gözlerinizi denize cevirin ve bir an icerisinde 100 lerce isik huzmesinin yanip aninda da sönmesini göreceksiniz. Bu yakamozu becerebilen her yaratik BALIKTIR, sevgilerimle.

http://www.youtube.com/watch?v=jl2CJZij25U
NOT: Ustadimizin elindeki kanlar icerisindeki balik DOLFIN degilmi????(LAMBUKA)

http://www.youtube.com/watch?v=0WNprz_EwiQ

Fikret abi Vedat üstadın elindeki kanlı - canlı balıgımız dediginiz gibi bir LAMBUKA.
kipranos
ALINTI(FAKO @ Feb 17 2009, 11:21 PM) *

Hangi takimlarla, hangi baliklar, gözunuze bir asinaligi varmi ??
http://www.swordfishingcentral.com/forum/o...pics-video.html

Fikret abi;aşinalık olmaz mı,tabiki var good.gif Aşinalık var;ama,JİG'lerin nasıl bağlanılıp nasıl kullanılacağını ilk kez bu kadar yakından görüyorum smile.gif

Antalya'da çeşitli renklerde metal jigler satılıyor.Almayı çok düşündüm;ama çoğunluğu çok hafif ve istenilen derinliğe indirilmesi çok zor olur diye almadım.Resimlerdeki gibi büyük ve ağır olanının ise rengini beğenmedim.

Jiglerde,iğnenin en alta,misinanın ise üste takılacağını sanıyordum;yanılıyormuşum dont-know.gif İğne ve misina kafa tarafından üste takılıyormuş.Bunu öğrenmem çok iyi oldu good.gif
Bu basit görünüm sadece metinlerden oluşur. Resim ve Daha Fazla Bilgi Görmek İçin Forumun Normal Haline Geçmeniz GerekmektedirBuraya Tıklayın.
Invision Power Board © 2001-2015 Invision Power Services, Inc.