Yardım - Ara - Üyeler - Takvim
Normal Forum Görünümü: VANTUZ BALIĞI "Echeneidae"
BALIKÇIADASI.CoM Forumları > DENİZDE BALIK AVCILIĞI / SALT WATER FISHING > Deniz Balıklarını Tanıyalım
MELİH GÜLAN

Bilimsel Sınıflandırma

Alem: Animalia- Hayvanlar
Alt alem: Eumetazoa - Gerçek dokusu olan hayvanlar
Grup: Bilateria - Bilateral simetrili hayvanlar
Üst şube: Deuterostomia - İkincil ağızlılar
Şube: Chordata - Sırt iplikliler
Alt şube: Vertebrata - Omurgalılar
İnfa şube: Gnathostomata - Gerçekçeneliler
Üst sınıf: Osteichthyes - Kemikli balıklar
Alt Sınıf: Echeneiformes
Familya: Vantuz balıkları (Echeneidae)
Vantuz balığı, sıcak tropik bölge denizle rinde yaşayan dokuz kadar türden oluşur. Adlarını çeşitli deniz canlıları ve taşıtlarına yapışma özelliğinden alan bu balıkların en irisi 1 metre uzunluğa erişen çizgili vantuz balığıdır (Echeneis naucrates).
Vantuz balıkları iyi yüzmeye elverişli bir gövde yapısına, küçük kuyruk ve yüzgeçlere sahiptir. Bazıları hep aynı tür ya da gruptan iri yapılı hayvanlara yapışır. Öbürleri ise ayrım gözetmeksizin kaplumbağa, köpekbalı ğı, orkinos, kılıçbalığı, yunus ya da balina gibi çeşitli iri deniz hayvanlarına tutunurlar. Kü çük vantuz balıkları kulaklı folyalar ve güneş balıklarının ağız içine yapışabilir.
Vantuz balıkları neden öbür canlılara yapı şır? Bu soruya yanıt olarak, yapıştıkları canlıların bıraktığı artıklarla beslenmeleri gösteril miştir. Ama beslenme amacı soruyu tümüyle açıklığa kavuşturmaz. Çünkü vantuz balıkları gemilerin altına da yapışır. Bu durumda beslenmesi söz konusu olamaz. Ama yer değiştirirken enerji harcamamak için bir çeşit "otostop" yaptığı söylenebilir. Gerçekten vantuz balığı dişine uygun küçük balıkları görünce yapıştığı yerden ok gibi fırlayarak avını yakalayıp yutar, sonra eski yerine döner.
Vantuz balığının başındaki çekmen (vantuz) sırt yüzgecinin değişikliğe uğramasıyla oluş muştur. Yüzgecin 10-20 dikeni oval bir tabağı andıran çekmenin içinde sağa ve sola uzanan destekleri oluşturur. Vantuz balığı çekmenini gözüne kestirdiği deniz canlısının derisine iyice bastırır ve daha sonra çekmen destekle rini yükseltir. Bunun sonucunda içte bir hava boşluğu (vakum) oluşur ve dıştaki suyun basıncı çekmenin yerleştiği yüzeye iyice yapış masını sağlar. Bu tıpkı ıslatılmış bir kauçuk çekmenin sert yüzeylere yapıştırılmasına ben zer. Vantuz balığı gövdesini ileri iterek çek men desteklerini yayar ve yapıştığı yerden kurtulur.
Afrika, Japonya, Güneydoğu Asya ve Orta Amerika kıyılarında yaşayan insanlar vantuz balığını deniz kaplumbağalarını avlamak için kullanmaktadırlar.

Yaşam alanları

kipranos
Eskiden zıpkınla balık avladığım dönemlerde,bu balık bir kaç sefer üzerime gelip musallat olmuştu. biggrin.gif Hatta,''Nedir bu sırtımda gezinen?'' diye elimi attığımda yakaladığımı hatırlıyorum. smile.gif

Bu balığın diğer isminin ''Kılavuz Balığı'' olduğunu o dönemde yaptığım araştırmada tespit etmiştim. good.gif
S.Uğur Orhan
Geçen hafta Marmaris Hisarönü açıklarında Rauf ağbiden öğrendiğimiz ağırlıklı ragot çaparisini,uç kısmına iskandil yerine 200 grlık williamson jig sahtesi takarak deneyip,kuzu veya yazılı hedeflerken gele gele bu müsibet balık oltama yapıştı.Koyu bir Beşiktaş taraftarı olduğum için rengi benim için süperdi,alt tarfı martı beyazı,üstü kapkaraydı.Fakat bu balık elinize aldığınızda sanki içi bomboşmuş gibi çok gevşek bir vücut yapısına sahip.Tuttuğumda ne balığı olduğu konusunda hiçbir fikrim yoktu,kıyıya çıktığımda belgesellerden seyreden birisi balığı tanıdı ve köpekbalıkları veya carettalara yapışarak beslenen vantuz balığı olduğunu söyledi.İki saatten fazla kovamdaki suda bekleyen balık hala sapasağlam yaşıyordu,denizden babam çıksa yerim derken, büyük konuştuğumuzu bu gevşek etliyi denize tekrar salarken anlamış oldum.
yorganci07
Reis senin bu bilimsel bilgi aktarımına hayranlık duymmak ve müteşekkir olmamak mümkün değil hi.gif Eline ve yüreğine sağlık.. Bayramın 2. günü Adrasan'daydım ve ne olduğunu bilmediğim aynı balıktan bende yakaladım..Forumda resimleri paylaşmadan önce bu açıklamalar isabet oldu..Anladığım kadarıyla yenmiyor değilmi? Çünkü kedim ona çok iyi bakmıyor:)
MELİH GÜLAN
Yardımcı olabildiysem ne mutlu.
Yanlız bu balık oltaya çok gelmeye başladıysa şuda bir gerçektir, yakında trofe denecek büyüklükte bir balıkta bulunuyor olma ihtimali göz önünde bulundurulmalı ve takımlarımızı sağlam yapmalıyız ne olurrrrr ne olmaz biggrin.gif

Hepinize rast gele huh.gif
Okan AY
Melih teşekkürler bilgilendirme için flowers.gif
serhatgunes
Paylasim icin tesekkurler smile.gif
FAKO
Bilgiler icin tesekkurler. Gemi ve balinalara da yapisiyormus. Enteresan bir balik aslinda, yiyenler var, ama, cok az deniliyor.

SYDNEY AKVARYUMUNDAN :

ayibogan sefa
melih verdigin bilgiler icin tesekürler ,dedigin gibi yakinlarinda büyük baliklar dolasiyordur ,dikatli olmamiz lazim , smile.gif
osmanülker
reis bilgiler için teşekkürler.bu aralarda çok rastlar oldum bu balığa.hem tutanları duydum hemde geçenlerde balığa gittiğimde rastgeldi.daha önceden bilmeme rağmen görüntüsü ve vantuzlarının ilginçliği sayesinde biraz temkinli yaklaşıp salmıştım.çok esnek ve süngerimsi bir dokuya sahip.tüketildiğini pek zannetmiyorum ama yiyenede afiyet olsun biggrin.gif
EXCALIBUR
Bu aralar bundan ne çok gördüm , hayırdır inşallah.
Gerçi pek hayra alamet gibi gelmiyor ya !
serhatgunes
Hiç görmedim ama, etinin yumuşak olamsı ulaşım için hep başkalarını kullanıyor olmasından olabilir mi?
kipranos
ALINTI(EXCALIBUR @ Sep 25 2009, 01:26 AM) *

Bu aralar bundan ne çok gördüm , hayırdır inşallah.
Gerçi pek hayra alamet gibi gelmiyor ya !

Mehmet,bu aralar Kılavuz balıklarının çiftleşme seramonisi var.Bu yüzden kıyılara fazlaca yaklaşıyorlar.

Çiftleşen balıkların en önemli reflexlerinden birisi de Beslenme Reflexi'dir.Dolayısıyla,her türlü yeme hemen atlar.Ayrıca,bu balıkların canlı doğum yaptıklarını,Sadri'nin yakaladığı bir tanesinin içinden yavruların çıkmasından anlıyoruz.

Bu balıkların kıyılara yakın görülmesi,illaki köpekbalığı türlerinin de oralarda geziyor olmasını göstermez.Caretta'larla beraber yüzmeyi daha çok seviyorlar. smile.gif
vedat_sore
kafasına 44 numara botla basan kim.. yazık allah aşkına yaa:))
faya
melih ellerine sağlık bizleri yine bu bilgi dağarcığının içine soktun.senin demene göre bu balık çok çıkıyorsa trofe var demektir aslında denemekte fayda var .
EXCALIBUR
ALINTI(kipranos @ Sep 25 2009, 09:18 AM) *

Mehmet,bu aralar Kılavuz balıklarının çiftleşme seramonisi var.Bu yüzden kıyılara fazlaca yaklaşıyorlar.

Çiftleşen balıkların en önemli reflexlerinden birisi de Beslenme Reflexi'dir.Dolayısıyla,her türlü yeme hemen atlar.Ayrıca,bu balıkların canlı doğum yaptıklarını,Sadri'nin yakaladığı bir tanesinin içinden yavruların çıkmasından anlıyoruz.

Bu balıkların kıyılara yakın görülmesi,illaki köpekbalığı türlerinin de oralarda geziyor olmasını göstermez.Caretta'larla beraber yüzmeyi daha çok seviyorlar. smile.gif

Kılınç abi benim öyle bir iddiam yoktu ki smile.gif
Bunlar senin söylediğin gibi her sene aynı döngüyü buralarda tekrarlıyorlarsa, yıllardır neden görmüyoruz her sonbaharda bu bolluğu ?
kipranos
ALINTI(EXCALIBUR @ Sep 28 2009, 01:28 PM) *

Kılınç abi benim öyle bir iddiam yoktu ki smile.gif
Bunlar senin söylediğin gibi her sene aynı döngüyü buralarda tekrarlıyorlarsa, yıllardır neden görmüyoruz her sonbaharda bu bolluğu ?

Mehmet,ben de zaten iddia ediyorsun demedim. smile.gif Maksat balık muhabbeti olsun;yanlış anlaşıldıysa özür.

Her Sonbahar'da,1 ay önce veya 1 ay sonra biz (ben ve benimle balık avlayan arkadaşlarım) bu bolluğu görüyoruz.Hatta,karnından bir sürü canlı yavru çıkan,kol kadar Kılavuz Balığı'dan bahsetmiştim.Bunlar buralarda yavruladıysa,yavrularında bu sene bu mevsim buralarda görülmesi bana çok normal geliyor.

Bu konuda artan Caretta nüfusunun katkısını da gözardı etmemek lazım. smile.gif

breis07
melih teşekkürler bizim alanya ve gazipaşada bu balığa asalak diyorlar büyük balıklara yapışıp kendidi bedave seyaat ettiriyor bu açıkgöz biggrin.gif üstelik dökülen parçalarlada besleniyor
ihsan_soydemir
bu balığın aynısdından lara sahilindende tutanlar olmuştu yaklaşık 40 cm derinlikten bu hayvanın o kadar sığ bir suda ne aradığını ve oraya nasıl bir balıkla geldiğini hala anlamış değilim

bu balığın aynısdından lara sahilindende tutanlar olmuştu yaklaşık 40 cm derinlikten bu hayvanın o kadar sığ bir suda ne aradığını ve oraya nasıl bir balıkla geldiğini hala anlamış değilim
volkano
Ellerine sağlık Melih_reis ve katkıda bulununan arkadaşlarda teşekkürler.Doğu akdenizdede sıkca görülüyor .Burdaki adı''BİG''diye tanıyoruz.Yiyenleride gördüm.

Levrek için attığım canlı balığa vurmuştu ,eşinde oltayla gelen balığın peşi sıra kıyıya kadar geldi.Kepce olsa ikisinide alırdı.Azat edip eşleri ayırmak olmazdısmile.gif
Bilgiler için çok teşekkürler,rastgele
Bu basit görünüm sadece metinlerden oluşur. Resim ve Daha Fazla Bilgi Görmek İçin Forumun Normal Haline Geçmeniz GerekmektedirBuraya Tıklayın.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.